e-mail: azs@umk.pl :: tel. 56 611-45-81 :: tel./fax: 56 654-28-80
AKADEMICKI ZWIĄZEK SPORTOWY
UNIWERSYTETU MIKOŁAJA KOPERNIKA
W TORUNIU

Szachy

 


II LIGA SEZON 2022/2023

Zakończyły się rozgrywki II Ligi Seniorów, w których braliśmy udział w dniach 2-11.09.2022 w Jastrzębiej Górze.
Osiągnęliśmy upragniony cel - ZOSTAJEMY W II LIDZE NA NASTĘPNY SEZON!!!

Drużyna w składzie: Damian Śliwicki, Sebastian Pąpka, Konrad Drozdowski, Olgierd Zieliński, Marek Lewandowski, Anna Mackiewicz oraz Oskar Górniewicz i Wiktoria Sivickis w 9 rundach uzyskała bilans: 1 wygrana, 6 remisów, 2 porażki i zajęła 32 miejsce (38 numer startowy, 46 drużyn; 35 miejsce było ostatnim dającym utrzymanie).

Wyniki na deskach:
1. Damian Śliwicki 4.5pkt/9 partii
2. Sebastian Pąpka 4.5pkt/9
3. Konrad Drozdowski 6pkt/9 (bez porażki!)
4. Olgierd Zieliński 3pkt/8
5. Marek Lewandowski 1pkt/6
6. Anna Mackiewicz 1.5pkt/4
Rezerwa: Oskar Górniewicz 1.5pkt/3
Rezerwa: Wiktoria Sivickis 2pkt/6

Gratulacje dla zawodników! Od dziś zakasamy rękawy, niedługo czeka nas Liga Wojewódzka, a za rok powalczymy ponownie w rozgrywkach II Ligi Seniorów Polskiego Związku Szachowego.

SEZON 2021/22
Relacja z Drużynowych Mistrzostw Regionu Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego.

Miniony sezon ponownie stał pod znakiem covidu i znaczących zmian w systemie rozgrywek.

W przeciwieństwie do lat poprzednich graliśmy w jednej, łączonej III Lidze w której grało 20 drużyn, w tym 2 drużyny AZS UMK Toruń.

Cele przed tym sezonem były jasne, pierwsza drużyna miała walczyć o awans do centralnej II Ligi Polskiego Związku Szachowego, natomiast druga drużyna stawiać opór przeciwnikom i grać solidne szachy.

Na początku sezonu zgodnie z regulaminem nasze drużyny zostały skojarzone ze sobą, aby zapobiec późniejszym możliwym próbom „podkładania” wyniku. Faworyci wygrali 4.5 : 0:5, po czym pierwsza drużyna trafiła na MLKS Tucholankę I Tucholę, a drugi skład na MLKS Tucholankę II Tucholę. Obie nasze drużyny odniosły pewne zwycięstwa. Kolejne mecze były już znacznie cięższe, w ramach 3 kolejki trafiliśmy na znajomych z UKS Gambitu Toruń, a druga drużyna mierzyła się z Szachową Dwójką Szubin. Gambit pokonany w najniższym możliwym stosunku 3:2, natomiast Szubin zremisował z naszym drugim składem.

4 kolejka przyniosła mecz na szczycie, który mógł decydować o losach awansu, przyszło nam grać na wyjeździe z BKS Chemikiem Bydgoszcz, rozstawionym z drugim numerem startowym. Pojechaliśmy na mecz w z jedną zmianą w stosunku do podstawowego składu i zaczęło się dla nas dobrze, gdyż Ania Mackiewicz szybko uporała się z zawodniczką Chemika. Chwilę później Piotr Bartosik uległ na 4 desce w trudnej pozycji, a niedługo potem Adam Musiał pokonał Prezesa KPZSzach Jarka Wiśniewskiego na 3 szachownicy. Przy stanie 2:1 dla AZS UMK I Toruń z niecierpliwością patrzyliśmy na pierwsze 2 szachownice, gdzie Sebastian Pąpka i Marek Lewandowski walczyli z zawodnikami drużyny przeciwnej. Markowi nie udało się powtrzymać przeciwnika i w końcówce uległ, natomiast Sebastian przy dobrze zapowiadającym się ataku nie zdołał powtrzymać kontry przeciwnika i Bydgoszcz opuściliśmy na tarczy. Po tym meczu wiedzieliśmy, że do końca sezonu będzie już bardzo ciężko i margines błędu był zerowy, gdyż sezon składał się tylko z 7 rund, przez co nie wszystkie drużyny z czołówki zagrały ze sobą.

Kolejny mecz pierwszej drużyny to pojedynek z MLKS Krajną Sępólno wygrany minimalnie 3:2.

W kolejce nr 6 walczyliśmy z inną drużyną bliską awansu, WKSz 1938 I Włocławek, która w 5 kolejce sensacyjnie pokonała Chemik Bydgoszcz. Przegrana bądź remis w tym meczu praktycznie przekreślały nasz awans. Po ciężkich partiach udaje nam się zwyciężyć 3.5:1.5 bez przegranej na szachownicy, więc przed ostatnią kolejką wszystko było w naszych rękach, wystarczyło nie przegrać w ostatnim meczu.

Kolejka nr 7 będąca zjazdówką w Szubinie zaczęła się dla nas fatalnie. Po 2.5h gry z EMDEKiem Bydgoszcz było 0:2 i musieliśmy zacząć oglądać się na mecze Chemika z Gambitem Toruń oraz Tucholanki I Tuchole z WKSz I Włocławek. Chemik pewnie wygrywał, natomiast Tucholanka prowadziła 2:0 co było dla nas dobrą wiadomością. Niestety krótko potem Olgierd uległ na pierwszej szachownicy i już wiedzieliśmy, że mecz jest przegrany. Decydujące dla losów naszego awansu okazały się małe punkty. Przegrywając w 7 kolejce z EMDEKiem Bydgoszcz 2:3 skończyliśmy sezon z 10 dużymi punktami meczowymi i 22 małymi punktami. Drużyna EMDEKu miała pół małego punktu mniej, natomiast Tucholanka I Tuchola 1 mały punkt mniej od nas. Tym samym sezon zakończyliśmy szczęśliwie na drugim miejscu premiującym nas historycznym awansem do II Ligi!!

Druga drużyna radziła sobie gorzej, przegrane z Krajną Sępólno, Wiatrakiem II Bydgoszcz i OPP I Toruń przy wygranej z OPP II Toruń uplasowało nasz drugi skład na 15 miejscu w Lidze.

Składy podstawowe i zdobycze na deskach:

AZS UMK I Toruń
1. Sebastian Pąpka – 2.5pkt /5 partii
2. Olgierd Zieliński – 2pkt/6
3. Marek Lewandowski – 3pkt/5
4. Adam Musiał – 3pkt/4
5. Anna Mackiewicz – 5pkt /6
Rezerwowi: Tomasz Grodzicki – 1pkt/1, Dominik Sujkowski – 1pkt/1, Konrad Drozdowski – 2pkt/2, Oskar Górniewicz – 1pkt/1, Piotr Bartosik – 0.5pkt/3, Wiktoria Sivickis – 1pkt/1

AZS UMK II Toruń:
1. Daniel Ludwiński – 4pkt/5 partii
2. Michał Wszelaczyński – 2.5pkt/5
3. Krzysztof Olechnicki – 2pkt/7
4. Tomasz Zieliński – 2pkt/7
5. Wiktoria Sivickis – 4.5pkt/6
Rezerwowi: Radosław Błajet – 1pkt/1, Tomasz Grodzicki – 2pkt/2

Opiekunem sekcji ligowej jest Adam Musiał.

Autorem zdjęcia jest nasz zawodnik - Marek Lewandowski. Dziękujemy.
 

SEZON 2019/2020
III LIGA(10.03.20)

Rozgrywki ligowe powróciły!!
17.11.2019 nasze drużyny rozpoczęły sezon ligowy 2019/20 w III i IV Lidze organizowanych przez Kujawsko-Pomorski Związek Szachowy.
Nasza III-ligowa drużyna pojechała do Grudziądza na mecz faworytem rozgrywek - Rotmistrzem Grudziądz, który ma najwyższy ranking drużyny w tegorocznych rozgrywkach ligowych (śr. ELO: 1959). Nasi zawodnicy zremisowali ten mecz 2.5 - 2.5!! Wyniki na poszczególnych deskach:
Rotmistrz Grudziądz 2,5 - 2,5 AZS UMK I Toruń
1. Aleksander Kraiński 0,5 - 0,5 Jarosław Gryniaków
2. Sławomir Kraiński 0,5 - 0,5 Marek Lewandowski
3. Andrzej Szcześniak 1 - 0 Piotr Bartosik
4. Laskowski Filip 0,5 - 0,5 Sebastian Pąpka
5. Wioletta Pacuszka 0 - 1 Anna Mackiewicz
Taki wynik na szczycie III Ligi gwarantuje napięcie do ostatniej kolejki!!!

II runda III ligi
W dniu dzisiejszym o godz. 10:00 podejmowaliśmy w ramach 2 kolejki III Ligi zespół UKS OPP "Dom Harcerza" Toruń.
W meczu z naszymi sąsiadami po wyrównanych pojedynkach udało nam się zwyciężyć 4-1!!
Wyniki na poszczególnych szachownicach:
AZS UMK I Toruń 4,0 - 1,0 UKS OPP I Toruń 2.0
GRYNIAKÓW, Jarosław 1 - 0 JABŁOŃSKI, Mirosław
GÓRNIEWICZ, Oskar ½ - ½ SIVICKIS, Wiktoria
LEWANDOWSKI, Marek ½ - ½ MASŁOWSKI, Jakub
BARTOSIK, Piotr 1 - 0 ZAJĄC, Szymon
MACKIEWICZ, Anna 1 - 0 SIVICKIS, Kornelia

17 grudnia 2019 r. III kolejka III ligi
W niedzielny deszczowy poranek udaliśmy się na wyjazdowy mecz za miedzę do drużyny z Bydgoszczy.
Gospodarze w mocno odmienionym składzie w porównaniu do zeszłego roku postawili zdecydowany opór i mecz zakończył się wynikiem remisowym.
Na pierwszej desce po zaciętej grze środkowej i nacisku czarnych zawodnicy zgodzili się na remis. Na drugiej desce zawodnik Wiatraka uzyskał przewagę, lecz w końcówce ją wypuścił. Trzecia deska to ciągły nacisk zawodnika AZSu i spokojna wygrana, 4 deska to nacisk zawodnika Wiatraka na początku gry środkowej, lecz później nasz zawodnik skontrował i mając przewagę ale tylko 5 minut na zegarze zgodzono się na remis. Na desce kobiecej zawodniczka Wiatraka zdobyła przewagę w grze środkowej i ją wykorzystała.

Wyniki na deskach:
PKS I "Wiatrak" Bydgoszcz 2,5 - 2,5 AZS UMK I Toruń
WOLAŃSKI, Michał ½ - ½ GRYNIAKÓW, Jarosław
MUSIAŁ, Marian ½ - ½ LEWANDOWSKI, Marek
PRZYBYLSKI, Bartosz 0 - 1 PĄPKA, Sebastian
PAPROCKI, Jaroslaw ½ - ½ MUSIAŁ, Adam
PAPROCKA, Renata 1 - 0 MACKIEWICZ, Anna

AZS aktualnie zajmuje 4 miejsce w tabeli 3 Ligi mając 4 punkty meczowe (2 remisy i wygrana).
W następnej kolejce 19 stycznia zmierzymy się z drużyną Wisły Nowe, również "na wyjeździe".

19 stycznia 2020 r. IV kolejka III ligi:

Odnosimy przekonywujące zwycięstwo w drużyną MLKS Wisła Nowe.

MLKS Wisła Nowe        0,5 - 4,5        AZS UMK I Toruń
BIELUSZEWSKI, Robert    ½ - ½ GRYNIAKÓW, Jarosław
BIELUSZEWSKI, Łukasz        0 - 1        GÓRNIEWICZ, Oskar
LUCHOWSKI, Ferdynand        0 - 1        BARTOSIK,
MALINOWSKI, Tomasz        0 - 1        MIKOŁAJCZAK, Wojciech
RYBAK, Elżbieta                        0 - 1        MACKIEWICZ, Anna

W przyszłej kolejce czeka na mecz na szczycie trzeciej ligi - pojedynek z Chemikiem Bydgoszcz

9 lutego 2020 r. V kolejka III ligi:

9 Lutego 2020 roku w salce szachowej w UCS podejmowaliśmy lidera rozgrywek III Ligi - BKS Chemika Bydgoszcz. Mecz zapowiadał się niezwykle wyrównanie - obie drużyny przystąpiły do meczu w najmocniejszych składach.

GRYNIAKÓW, Jarosław 0-1 KACPRZAK, Karol
GÓRNIEWICZ, Oskar 0-1 KACPRZAK, Kacper
BARTOSIK, Piotr 0-1 BUDNIK, Mateusz
PĄPKA, Sebastian 1-0 OLSZEWSKI, Marek
MACKIEWICZ, Anna 1/2-1/2 DĄBROWSKA, Aleksandra

Po początkowej fazie rozgrywki wyglądało to bardzo dobrze. Jedynie Piotrek był w gorszej pozycji, a reszta drużyny przejawiała spore nadzieje na wygranie swoich partii. Jednakże los postanowił trochę z nas zakpić - Oskar mając wygraną w rękach niestety przegrał partię, Jarek na 1 desce w trakcie ataku nie zauważył jednego posunięcia i przeciwnik go pokonał, Sebastian grając na sekundach wytrzymał presję czasu i wygrał, a Ania zremisowała ze swoją przeciwniczką.
W całym meczu przegrywamy 3.5 - 1.5 i niestety żegnamy się z marzeniami o awans do II Ligi w tym roku, ale myślami już jesteśmy przy kolejnym sezonie i walce o awans.

W 6 kolejce Drużynowych Mistrzostw Regionu pojechaliśmy na mecz ligowy do Bydgoszczy, gdzie podjęła nas drużyna MKS EMDEK.
Mimo bycia faworytem tego meczu zdawaliśmy sobie sprawę, że drużyna EMDEKu jest zdolna do sprawienia niespodzianki, wobec czego byliśmy w pełni zmotywowani do zwycięstwa, które pozwoliłoby nam na wskoczenie na podium.
Po ponad 2 godzinach gry Ania wygrała ze swoją przeciwniczką, Adam w grze środkowej wykorzystał błędy swojego przeciwnika i "na tablicy" widniał wynik 0-2. Po pewnym czasie Piotrek zremisował w końcówce z różnopolowymi gońcami, a Jarek niestety musiał uznać lepszą dyspozycję przeciwnika tego dnia. Pozostała ostatnia partia na 2 szachownicy która decydowała o losach meczu. Marek mimo przewagi jakości nie zdołał w niedoczasie jej wykorzystać i zawodnicy podzielili się punktami i wynik meczu to 2-3 dla AZS UMK Toruń.
Tym samym wskoczyliśmy na 3 miejsce w ligowej tabeli na 3 kolejki do końca, a w najbliższym meczu 8 marca podejmiemy w Toruniu drużynę WKSz I Włocławek, która depcze nam po piętach i również chciałaby wskoczyć na podium.

Wyniki na szachownicach:
MKS EMDEK Bydgoszcz        2,0 - 3,0        AZS UMK I Toruń
STRASZEWSKI, Tomasz        1 - 0        GRYNIAKÓW, Jarosław
KAMIŃSKI, Mateusz        ½ - ½        LEWANDOWSKI, Marek
PODLEWSKI, Szymon        ½ - ½        BARTOSIK, Piotr
BROMIRSKI, Gracjan        0 - 1        MUSIAŁ, Adam
BORKOWSKA, Zuzanna 0 - 1        MACKIEWICZ, Anna

W dniu dzisiejszym(07.03.20) gościliśmy w ramach rozgrywek Drużynowych Mistrzostw Województwa Kujawsko-Pomorskiego drużyny WKSz I Włocławek(3 Liga) oraz PKS "Leśny" Bydgoszcz(4 Liga).
Nasi 3-cio ligowcy w pojedynku z drużyną WKSz toczyli zacięty pojedynek o miejsce na podium, w którym niestety górą byli przyjezdni.
Na 1 desce Paweł Grochowalski wykorzystał błąd Jarka Gryniakowa i zwyciężył, na 2 desce Oskar po ładnym ataku na króla zyskał przewagę Hetman+skoczek+2 piony na wieżę, skoczka i gońca co pewnie wykorzystał, na 3 desce Marek Lewandowski nie poradził sobie z problemami stworzonymi przez Konrada Cichockiego, na 4 desce w wyrównanym pojedynku górą był Janusz Augustowski, a na 5 desce zwycięstwo w końcówce wyrwała przeciwniczce Ania Mackiewicz.
Goście wywożą 2 punkty meczowe z Torunia i mocno zbliżają się do podium na koniec sezonu, a my pracujemy dalej i postaramy się również tam wcisnąć :)

Wyniki na deskach:
AZS UMK I Toruń 2,0 - 3,0 WKSz I Włocławek
GRYNIAKÓW, Jarosław 0 - 1 GROCHOWALSKI, Paweł
GÓRNIEWICZ, Oskar 1 - 0 KULIŃSKI, Krzysztof
LEWANDOWSKI, Marek 0 - 1 CICHOCKI, Konrad
ZIELIŃSKI, Olgierd 0 - 1 AUGUSTOWSKI, Janusz
MACKIEWICZ, Anna 1 - 0 CICHOCKA, Katarzyna

IV LIGA (10.03.20)
IV-ligowa drużyna podejmowała w UCS w Toruniu drużynę MGLKS GROM Wieżę Więcbork. Niestety goście przyjechali w okrojonym składzie, wobec czego Adam i Michał na 1 i 4 desce dostali walkowery. Na pozostałych deskach nasi zawodnicy po dobrej grze pokonali swoich przeciwników, dzięki czemu mecz zakończyliśmy wynikiem 5-0. Wyniki na poszczególnych deskach:
AZS UMK II Toruń 5 - 0 Wieża Więcbork
1. Adam Musiał +/- Seweryn Plutka
2. Daniel Ludwiński 1 - 0 Tomasz Stasiak
3. Dominik Sujkowski 1 - 0 Józef Białkowski
4. Michał Wydra +/- Andrzej Winkler
5. Michał Wszelaczyński 1 - 0 Kazimierz Ozimek

W drugiej oraz trzeciej kolejce IV ligi KPZSZACH drużyna AZS UMK II Toruń rywalizowała z drużynami z czołówki tabeli.

Niestety wyjazd na mecz z doświadczoną drużyną z Inowrocławia nie skończył się dla nas dobrze i po zaciętej walce przegrywamy spotkanie w stosunku 3,5-1,5.

Rzemiosło Pozkal Inowrocław 3,5 - 1,5        AZS UMK II Toruń
CHODOROWSKI, Dawid          1 - 0        MUSIAŁ, Adam
BUDREWICZ, Jan                  0 - 1        LUDWIŃSKI, Daniel
KWIATKOWSKI, Jacek                  ½ - ½    SUJKOWSKI, Dominik
KUBICKI, Mariusz                  1 - 0        WYDRA, Michał
CZARNOLEWSKI, Piotr          1 - 0        WSZELACZYŃSKI, Michał

Po tej porażce zostaliśmy skojarzeni w kolejnej rundzie z także mocną drużyną Tucholi. Mecz zakończył się remisem 2.5-2.5. Szkoda nieco partii Daniela, gdyż gdyby udało mu się utrzymać wyrównaną pozycję, to dwa punkty powędrowały by na konto Akademików.

AZS UMK II Toruń        2,5 - 2,5        OSiR Tuchola
LUDWIŃSKI, Daniel        0 - 1        KIEŁBRATOWSKI, Aleksander
WYDRA, Michał                ½ - ½        JANOWICZ, Dariusz
WSZELACZYŃSKI, Michał        1 - 0        BIEGAŃSKI, Zdzisław
BŁAJET, Radosław        1 - 0        JAROSZ, Piotr
SZUDY, Piotr                0 - 1        KIEŁBRATOWSKI, Eryk

4. kolejka
Niestety nie udała się drugiej drużynie AZS-u wyprawa do Łubianki. Poza zwycięstwem lidera drużyny Daniela Ludwińskiego pozostali nasi zawodnicy zostali pokonani. Musieliśmy w dodatku radzić sobie bez wsparcia Michała Wszelaczyńskiego co zwiększyło rozmiary porażki. W najbliższym meczu będzie okazja zrewanżować się w starciu z PKS Leśny Bydgoszcz.

CK Łubianka        4,0 - 1,0        AZS UMK II Toruń
DWOJACKI, Grzegorz        0 - 1        LUDWIŃSKI, Daniel
PIÓRKOWSKI, Wojciech        1 - 0        SUJKOWSKI, Dominik
DWOJACKI, Jakub        + / -        WSZELACZYŃSKI, Michał
NOWORACKI, Kajetan        1 - 0        SZUDY, Piotr
KOWAL, Mieczysław        1 - 0        GRODZICKI, Tomasz

Ekipa 4-ligowa podejmowała seniorów z drużyny PKS "Leśny" Bydgoszcz i pewnie zwyciężyła 4-1. Na 1 desce Adam zafundował przeciwnikowi miniaturkę (mat w 24 ruchu), Daniel uzyskał przewagę w grze środkowej i pewnie wykorzystał ją w końcówce, Dominik po długich namysłach zdołał wyczekać przeciwnika i urwał wygraną w końcówce, Michał Wydra wykorzystał błąd przeciwnika w końcowej fazie partii i zwyciężył, a Michał Wszelaczyński w ramach fair play uległ przeciwnikowi dzięki czemu Bydgoszczanie wracali z jedną wygraną na desce.
Wyniki na szachownicach:
AZS UMK II Toruń 4,0 - 1,0 PKS "Leśny" Bydgoszcz
MUSIAŁ, Adam 1 - 0 SZAŁEK, Jakub
LUDWIŃSKI, Daniel 1 - 0 BELA, Zbigniew
SUJKOWSKI, Dominik 1 - 0 BALCEREK, Gerard
WYDRA, Michał 1 - 0 JURKIEWICZ, Kazimierz
WSZELACZYŃSKI, Michał 0 - 1 GRYLEWICZ, Bernard

SZACHY(03.03.19)
Już 18 listopada szachiści AZS UMK Toruń ponownie zasiądą do szachownicy, aby podjąć rywalizację w Drużynowych Mistrzostwach Regionu Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego. Do rywalizacji w lidze podzielonej na trzy szczeble rozgrywek (III liga, IV liga oraz V liga) przystąpią aż trzy zespoły reprezentujące barwy toruńskiego AZS. Największe nadzieje pokładamy oczywiście w pierwszej drużynie, która po bardzo pewnym utrzymaniu w sezonie poprzednim tym razem będzie miała apetyty na lepsze miejsce w końcowej tabeli. Przemawiają za tym dokonane w letnim okienku transferowym wzmocnienia. Do drużyny dołączyli bardzo doświadczeni toruńscy zawodnicy, ograni już w tego typu rozgrywkach. Piotr Bartosik, Marek Lewandowski oraz Olgierd Zieliński nieco podniosą średni ranking drużyny w porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem. Zmiana nie ominęła również szachownicy kobiecej. Po wielu latach udanych występów z powodów zawodowych nie będzie mogła grać z nami Izabela Rant, jednakże udało się wypożyczyć z zaprzyjaźnionego klubu UKS MDK-1 w Bydgoszczy równie doświadczoną zawodniczkę, jaką jest Anna Mackiewicz. Kapitanem oraz zawodnikiem na pierwszej szachownicy niezmiennie pozostaje trener sekcji Adam Musiał.

Skład AZS UMK I Toruń
1. Musiał Adam
2. Bartosik Piotr
3. Lewandowski Marek
4. Zieliński Olgierd
5. Mackiewicz Anna

Pozostałe dwie drużyny AZS UMK Toruń przystąpią do rywalizacji w V lidze. Druga drużyna po zeszłorocznej wpadce na poziomie IV ligi z pewnością będzie chciała zrehabilitować się za nieudany występ i wrócić na wyższy poziom rozgrywek. Dla trzeciego zespołu start w V lidze będzie docelowo okazją do zdobycia cennego doświadczenia oraz zdobycia kategorii szachowych. Wydaje się jednak, że zestawiony skład pozwoli z powodzeniem rywalizować na tym szczeblu rozgrywek.

Skład AZS UMK II Toruń
1. Błajet Radosław
2. Ludwiński Daniel
3. Sobieszek Stanisław
4. Marzec Konrad
5. Filipiak Adam

Skład AZS UMK III Toruń
1. Sujkowski Dominik
2. Szudy Piotr
3. Graczyk Piotr
4. Brzeziński Artur
5. Szalewska Karolina

Zawodnicy rezerwowi (mogą grać w każdej z drużyn)
-Grodzicki Tomasz
-Wydra Michał
-Olechnicki Krzysztof
- Mikołajczak Wojciech
-Rant Izabela
-Waszkowska Karolina
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dobre wieści z ligowych aren! Z bardzo dobrej strony zaprezentowały się nasze drużyny ligowe w II kolejce DMR w sezonie 2018/2019.

Pewne zwycięstwo zgodnie z oczekiwaniami padło łupem AZS UMK I Toruń, która nie zostawiła żadnych złudzeń drużynie z Tucholi pewnie wygrywając w stosunku 4-1. Jedyne niepowodzenie w tym meczu zanotował Adam Musiał, który musiał uznać wyższość Aleksandra Kiełbratowskiego. Po dwóch kolejkach akademicy z kompletem punktów zajmują drugie miejsce w tabeli. Już w następnej kolejce arcytrudne spotkanie z liderem z Grudziądza. Będzie ciężko, ale skóry tanio nie sprzedamy :D

Wyniki na szachownicach:

AZS UMK I Toruń 4,0 - 1,0 OSiR Tuchola
Musiał, Adam        0 - 1        Kiełbratowski, Aleksander
Lewandowski, Marek        1 - 0        Jarosz, Piotr
Bartosik, Piotr        1 - 0        Biegański, Zdzisław
Mikołajczak, Wojciech        1 - 0        Jastrzębski, Włodzimierz
Mackiewicz, Anna        1 - 0        Szczepocka-Kiełbratowska, Renata

http://chessarbiter.com/turnieje/2018/tdr_6973/results.html?l=pl&tb=202_

Z kolei w IV lidze po raz kolejny popis gry dała druga drużyna, która zrewanżowała się za zeszłoroczną porażkę zespołowi rezerw UKS OPP II Toruń, również wygrywając w stosunku 4-1. Wynik mógł być jeszcze lepszy, jednak nasz najmłodszy zawodnik Adam Filipiak z przyczyn losowych nie dotarł na czas na mecz, oddając w ten sposób walkowera. Nasz drugi zespół znajduje się na czele tabeli i w następnej kolejce podejmie zespół z Mroczy.

Wyniki na szachownicach:

UKS OPP II Toruń 1,0 - 4,0        AZS UMK II Toruń
Sokulski, Maurycy 0 - 1 Błajet, Radosław
Załuski, Adam        0 - 1        Ludwiński, Daniel
Sokulski, Michał        0 - 1        Marzec, Konrad
Załuski, Jakub        0 - 1        Graczyk, Piotr
Sokulski, Ignacy        + / -        Filipiak, Adam

http://chessarbiter.com/turnieje/2018/tdr_6974/results.html?l=pl&tb=202_

Tegoroczne rozgrywki ligowe odbędą się systemem dom-wyjazd i potrwają aż do 17 marca. Trzymajmy kciuki za naszych reprezentantów!

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W dniu 16 grudnia 2018 r. szachiści z regionu rozegrali ostatnią w tym roku kalendarzowym kolejkę DMR w sezonie 2018/2019. W III lidze AZS UMK Toruń pojechał na bardzo ciężki mecz wyjazdowy do Grudziądza, by zmierzyć się ze spadkowiczem z drugiej ligi, drużyną „Rotmistrza”. Nasi rywale przystąpili do meczu osłabieni brakiem swojego lidera Michała Karpusa, który w tym czasie uczestniczył w Mistrzostwach Polski w blitzu. Grudziądzanie mają jednak wyrównaną kadrę, co pomogło im w osiągnięciu zwycięstwa. Mimo czterogodzinnej walki, Adamowi Musiałowi nie udało się zdobyć punktów w ostatniej partii, którą ostatecznie przegrał. Na trzech ostatnich szachownicach padły remisy, a mecz zakończył się naszą porażką w stosunku 1,5 do 3,5.

Rotmistrz Grudziądz 3,5 - 1,5 AZS UMK Toruń

Wyniki na szachownicach:
Musiał Adam 0-1 Kraiński Aleksander
Zieliński Olgierd 0-1 Kraiński Sławomir
Lewandowski Marek 1/2-1/2 Szczęśniak Andrzej
Bartosik Piotr 1/2-1/2 Karbowiak Adam
Mackiewicz Anna  1/2-1/2 Pacuszka Wioletta

Z kolei w IV lidze nasze drużyny pełniły rolę gospodarzy meczów. AZS UMK II Toruń podejmował ekipą LUKS „Feniks” Mrocza. Mecz rozpoczął się bardzo dobrze, bowiem wygrane pozycje szybko uzyskali Konrad oraz Daniel i bez problemu zrealizowali przewagę. Później trzeci punkt dołożył Piotr Graczyk i zwycięstwo meczowe było już pewne. W dobrej pozycji pomylił się niestety Radek i goście z Mroczy zdobyli swój pierwszy punkt. W ostatniej partii meczu nasz najmłodszy zawodnik, Adam Filipiak zrealizował zdobytą w debiucie przewagę. Tym samym mecz zakończył się naszym pewnym zwycięstwem i drużyna AZS UMK II Toruń umocniła się na szczycie tabeli IV ligi.

AZS UMK II Toruń 4-1 LUKS „Feniks” Mrocza

Wyniki na szachownicach:
Błajet Radosław 0-1 Maliński Waldemar
Ludwiński Daniel 1-0 Winkler Bogdan
Marzec Konrad 1-0 Rosiński Jan
Graczyk Piotr 1-0 Kulski Edward
Filipiak Adam 1-0 Musiał Ewelina

Nasza trzecia drużyna zmierzyła się w derbowym pojedynku z UKS OPP II Toruń. Sprawy w tym meczu przyjęły inny obrót, bowiem szachiści AZS szybko wpadli w gorsze pozycje. Dość porażki zanotowali Artur oraz Anna i tym samym stało się jasne, że już więcej partii nie możemy przegrać aby myśleć o sukcesie w tym meczu.  Problemy w pozostałych partiach niestety narastały a swoje partii przegrali Piotr oraz Stanisław a OPP Toruń podwyższyło prowadzenie do 0-4. Na placu boju pozostał już tylko Dominik, który dobrze prezentuje się w tym sezonie, co potwierdził wygrywając swoją partię po zaciętym pojedynku.

AZS UMK III Toruń 1-4 UKS OPP II Toruń

Wyniki na szachownicach:
Sujkowski Dominik 1-0 Sokulski Maurycy
Sobieszek Stanisław 0-1 Załuski Adam
Szudy Piotr 0-1 Sokulski Michał
Brzeziński Artur 0-1 Załuski Jakub
Allamari Anna 0-1 Sokulski Ignacy

Przy okazji informujemy, że 9 grudnia ligowe zaległości z drugiej kolejki nadrabiała drużyna AZS UMK III Toruń, która nieudanie zaprezentowała się w meczu we Włocławku, przegrywając z ekipą WKSz II Włocławek aż 4,5-0,5. Honorowy remis dla akademików wywalczył Dominik Sujkowski.

Do relacji załączamy fotografie z meczów IV ligi. Kolejna ligowa kolejka zostanie rozegrana już w 2019 roku.
Serwis III ligi: http://chessarbiter.com/turnieje/2018/tdr_6973/results.html?l=pl&tb=202_
Serwis IV ligi: http://chessarbiter.com/turnieje/2018/tdr_6974/results.html?l=pl&tb=202_

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Liga na remis!

W dniu dzisiejszym rozegrana została pierwsza kolejka ligowa w nowym roku.
W III lidze sporych emocji dostarczyły derby Torunia, w których
zmierzyły się pierwsze drużyny AZS UMK Toruń oraz UKS OPP Toruń. Mecz
był bardzo zacięty, dopiero po dwóch godzinach gry zarysowała się
wyraźniejsza przewaga zawodnika AZS-u Marka Lewandowskiego, kiedy to na
pozostałych deskach pozycje wciąż oscylowały w okolicach remisu.
Pierwsze rozstrzygnięcie padło właśnie na drugiej szachownicy, gdzie
nasz zawodnik pewnie zrealizował dużą przewagę. Pomimo objęcia
prowadzenia, zawodnicy AZS-u nie byli w stanie jednak wypunktować
przeciwnika. Najpierw na pierwszej szachownicy w lepszej końcówce remis
zaproponował Olgierd, który przeciwnik natychmiast przyjął. Na trzeciej
szachownicy mający przewagę przez całą partię Piotrek pogubił się w
niedoczasie i w efekcie przegrał partie na czas. Stan meczu brzmiał
1,5-1,5 a do końca zostały dwie ostatnie partie. Gorszą więzówkę na
remis wybronił Wojtek, jednak Ania miała przegraną pozycję. Szczęście
ostatecznie uśmiechnęło się do nas bowiem zawodniczka OPP
nieoczekiwanie zaproponowała remis, który Ania ostatecznie przyjęła i
tym samym ustaliła wynik derbów na 2,5-2,5. Szkoda wypuszczonych pozycji,
jednak trzeba mieć na uwadze, że widmo porażki w meczu mocno zajrzało
naszej drużynie dziś w oczy, dlatego trzeba cieszyć się choćby z
jednego punktu do ligowej tabeli.

Wyniki na szachownicach:

1. Zieliński Olgierd 1/2 Jabłoński Mirosław
2. Lewandowski Marek 1-0 Czarkowski Tomasz
3. Bartosik Piotr 0-1 Kamiński Damian
4. Mikołajczak Wojciech 1/2 Masłowski Jakub
5. Mackiewicz Anna 1/2 Sivickis Wiktoria

IV Liga

W niższej klasie rozgrywkowej naszym drużynom przyszło szukać punktów
w meczach wyjazdowych. Liderująca aktualnie drużyna AZS UMK II Toruń
udała się na mecz do Łubianki, która w tym sezonie nie zdobyła jeszcze
punktów, co może dziwić, ponieważ jest to już bardzo doświadczona
ekipa. Po zakończeniu trzech partii stan meczu był remisowy. Oznaczało
to, że losy pojedynku rozstrzygną się na pierwszej i ostatniej
szachownicy. Lider drużyny poradził sobie w złożonej końcówce i do
zwycięstwa wystarczał tylko remis. Taką pozycję miał właśnie nasz
najmłodszy zawodnik, jednak niestety zabrakło doświadczenia i spokoju
żeby poradzić sobie w niedoczasie. W efekcie mecz zakończył się
podziałem punktów.

Wyniki na szachownicach:

1. Błajet Radosław 1-0 Dwojacki Grzegorz
2. Ludwiński Daniel 1-0 Dwojacki Jakub
3. Marzec Konrad 1/2 Piórkowski Wojciech
4. Graczyk Piotr 0-1 Rabęda Grzegorz
5. Filipiak Adam 0-1 Kurpiewska Anna

Z kolei nasz trzeci zespół musiał zmierzyć się z drużyną z Mroczy.
Była to dobra okazja do zdobycia pierwszych punktów w lidze, bowiem
podobnie jak AZS UMK III Toruń ekipa LUKS Feniks Mrocza nie zdobyła
jeszcze punktów w tym sezonie. Mecz po zmiennym przebiegu również
zakończył się podziałem punktów. Tym samym w tej kolejce wszystkie
nasze drużyny zremisowały swoje mecze!

Wyniki na szachownicach:

1. Sujkowski Dominik 1/2 Maliński Waldemar
2. Sobieszek Stanisław 1-0 Winkler Bogdan
3. Brzeziński Artur 0-1 Kulski Edward
4. Walentynowicz Marcin 1-0 Król Bartosz
5. Szalewska Karolina 0-1 Musiał Ewelina

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ósma kolejka Drużynowych Mistrzostw Regionu za nami.
W dniu dzisiejszym AZS UMK Toruń w sali szachowej UCS przy ulicy Świętego Józefa podejmował drużynę Rzemiosło POZKAL Inowrocław. Mecz miał bardzo zacięty przebieg. Po remisie Adama oraz wygranej Ani objęliśmy prowadzenie. Niestety źle partia potoczyła się dla Piotra i przy remisie Marka wszystko zależało od wyniku na drugiej szachownicy. Na szczęście Olgierd bardzo precyzyjnie wykorzystał zdobytą przewagę, pomimo długiej obrony przeciwnika dając nam ostateczne zwycięstwo w meczu w stosunku 3-2. Pierwsza drużyna w końcu przełamała złą passę ;)

Wyniki na szachownicach:
1. Musiał Adam 1/2-1/2 Budrewicz Jan
2. Zieliński Olgierd 1-0 Czarnolewski Piotr
3. Lewandowski Marek 1/2-1/2 Chodorowski Dawid
4. Bartosik Piotr 0-1 Kwiatkowski Jacek
5. Mackiewicz Anna 1-0 Budkiewicz Lucyna
Nadrabiamy także zaległości redakcyjne z dwóch ostatnich kolejek ligowych. Akademicy w piątej kolejce uporali się z drużyną z Szubina wygrywając minimalnie 3-2. Niestety w kolejnej rundzie zaliczyliśmy wpadkę, przegrywając z niżej notowanym MKS Emdkiem Bydgoszcz również w minimalnym stosunku 2-3. Jak widać juniorów nie należy lekceważyć! W poprzedniej kolejce pomimo ambitnej postawy nie udało się nam urwać punktów faworyzowanej ekipie Baszty Żnin, która w tym sezonie ma spore szanse na awans do II ligi. Bardzo szkoda tego meczu, ponieważ był okazja zremisować to spotkanie lecz ostatecznie Wojtkowi Mikołajczakowi nie udało się wykorzystać perspektywicznej pozycji w partii ze Zbigniewem Robakiem. Mogłoby to być bardzo cenne zwycięstwo na miarę remisu w całym meczu.
Sezon zbliża się ku końcowi, naszej drużynie pozostaje już walka o jak najlepsze miejsce w środku tabeli. Miejmy nadzieję, że dzięki dobremu finiszowi uda sie zająć miejsca 4-5 ;)

Link do serwisu ligowego III ligi: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/tdr_6973/results.html?l=pl&tb=202_
Z kolei w IV lidze liderująca w tabeli ekipa AZS UMK II Toruń udała się na mecz do Bydgoszczy aby zmierzyć się z rezerwami Wiatraka Bydgoszcz. Dzięki szybkiej wygranej Adama Filipiaka objęliśmy prowadzenie w meczu, który później kontrolowaliśmy. Jedyny punkt rywalom oddał Konrad Marzec, który pomylił się mając bardzo obiecującą pozycję. Mecz skończył się naszym zwycięstwem w stosunku 4-1.
Wyniki na szachownicach:
1. Błajet Radosław 1-0 Doliński Piotr
2. Ludwiński Daniel 1-0 Wrzos Waldemar
3. Marzec Konrad 0-1 Przybylski Bartosz
4. Wydra Michał 1-0 Musiał Marian
5. Filipiak Adam 1-0 Dyl Piotr

W ostatnich kolejkach nasza druga drużyna radziła sobie znakomicie wygrywając spotkanie z Wisłą Nowe oraz rezerwami POZKAL-a Inowrocław. Jednakże w kontekście ligowej tabeli najważniejszym spotkaniem był mecz przeciwko ekipie MLKS Krajni Sępólno Krajeńskie, która swoją postawą zgłasza aspiracje do awansu do III ligi. Spotkanie to po zaciętym przebiegu zakończyło się remisem, dzięki czemu udało się zachować nad przeciwnikami 1 pkt przewagi w tabeli. Bohaterem tego spotkanie był Konrad Marzec, który dobrze przygotował sie do partii i pokonał wyżej notowanego przeciwnika, co było kluczowym momentem meczu.

Nasza trzecia drużyna udała się do Inowrocławia na mecz z rezerwami POZKAL-u. Wzmocnieni Damianem Turulą oraz Tomaszem Grodzickim mieliśmy nadzieję na pierwsze zwycięstwo w lidze. Niestety pomimo zwycięstw tych zawodników, pozostali gracze AZS UMK ponieśli porażki i mecz zakończył się dla nas minimalną porażką w stosunku 2-3.
Wyniki na szachownicach:
1. Sujkowski Dominik 0-1 Bassa Jarosław
2. Brzeziński Artur 0-1 Napierała Sławomir
3. Grodzicki Tomasz 1-0 Czubachowski Dominik
4. Turula Damian 1-0 Tadzik Bogdan
5. Allamari Anna - + Dudek Kinga

Niestety naszej trzeciej drużynie nie wiodło się w ostatnich bojach najlepiej. Porażki z Łubianką oraz Sępólnem Krajeńskim przy oddaniu walkowera z powodu problemów kadrowych ekipie Wisły Nowe utwierdziły nasz zespół na ostatnim miejscu w ligowej tabeli. Miejmy jednak nadzieję, że nasza ekipa powalczy jeszcze o zdobycze punktowe a ligowe doświadczenie zebrane w dużej mierze po raz pierwszy przez zawodników AZS zaprocentuje w przyszłości.

Link do serwisu ligowego IV ligi: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/tdr_6974/results.html?l=pl&tb=202_

Sponsorzy

 

NL_Poli_logo_slogan_azsumk.png

 

 

Copyright © 2009 - 2023 Akademicki Związek Sportowy