e-mail: azs@umk.pl :: tel. 56 611-45-81 :: tel./fax: 56 654-28-80
AKADEMICKI ZWIĄZEK SPORTOWY
UNIWERSYTETU MIKOŁAJA KOPERNIKA
W TORUNIU

lekka atletyka i biegi przełajowe

Trener sekcji lekkiej atletyki  - mgr Michał Wasielewski

Nowy rozdział w działalności sekcja rozpoczęła mocnym akcentem, którym było powołanie studentki Magdaleny Garskiej do dwuosobowej reprezentacji Polski w Międzynarodowej Flagowej Sztafecie Biegowej Budapeszt- Bruksela z okazji rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 roku. W tym samym roku na AMPach we Wrocławiu Sebastian Dymek ustanowił rekord uczelni na 3000m(8:44,14) a Tomasz Wrzesiński 400m przebiegł w 48,49s (rekord UMK) i zdobył srebrny medal w kat. Uniwersytetów. W 2006 roku najlepszy wynik to V miejsce kobiet w XXX Ulicznym Biegu Sztafetowym Szlakiem Pomników T. Kościuszki. Rok później najlepszy wynik zanotowali biegacze na tej samej imprezie zajmując bardzo wysokie X miejsce (Dymek, Kwiatkowski, Murawski, Szymański i Wrzesiński). 2008 rok to wspaniały sukces Piotra Ślebody i dwa srebrna medale MPSzW i MPU w skoku wzwyż z wynikiem 214 cm. W roku 2009 ten sam zawodnik z Mistrzostw Polski Szkół Wyższych wraca z dwoma złotymi medalami i zostaje Akademickim Mistrzem Polski z wynikiem 216 cm. Dobre wyniki osiągamy w AMP w biegach przełajowych szczególnie w kat. kobiet. W roku 2009 V miejsce w kat. Uniwersytetów.
Sekcja organizuje Mistrzostwa UMK, startuje w Półmaratonie Świętych Mikołajów, Grand Prix Torunia i Top Crossie oraz Maratonie Toruńskim i zawodach la organizowanych na Stadionie Miejskim. W roku akademickim 2000/01 Magdalena Raniszewska zdobyła Tytuł Najlepszego Studenta Sportowca.
 

Sekcja biegów Przełajowych
Sekcja biegów przełajowych od samego początku funkcjonowała przy sekcji lekkiej atletyki AZS UMK Toruń. W latach  2018-2020 roku została wyodrębniona a jej opiekunem został mgr Michał Wasielewski. Od października 2020 roku sekcja ponownie połączyła się z sekcją LA. Zawodnicy startują w wielu zawodach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego oraz kraju zdobywając wysokie miejsca. Największym sukcesem sekcji biegów przełajowych jest dwukrotne zajęcie przez zespół męski IV miejsca w AMP (Katowice- 2018 i Supraśl– 2019) w typach uczelni –uniwersytetów. W 2019 roku przełajowcy AZS UMK zwyciężyli w drużynowych zawodach AMPiK  w Bydgoszczy. Sukces ten powtórzyli w roku 2021 sięgając po Mistrzostwo Pomorza i Kujaw w drużynie. W tym samym roku na Akademickich Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych w Supraślu  w klasyfikacji typów uniwersytetów kobiety uplasowały się na bardzo dobrym 5 miejscu w kraju, ich koledzy zajęli szóstą lokatę. Sekcja biegów przełajowych w roku 2021 zrzeszała 34 zawodniczek i zawodników, studentów i pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od roku 2020 w ramach biegu ulicznego RUN TORUŃ odbywają się w Toruniu oficjalne Mistrzostwa studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na dystansach 5 i 10 km.
Czołowymi zawodnikami i zawodniczkami sekcji są:
Żuchowska Paulina, Bacińska Katarzyna, Kubińska Klaudyna, Szymczak Agnieszka, Moskalik Wiktoria, Płaczkowska Marta, Zięba Mikołaj, Kunz, Mieczysław, Dąbrowski Paweł, Skrzyński Szymon, Rudera Piotr, Prowancki,Patryk, Szpejna Paweł, Chojnicki Damian.

Trener: Michał Wasielewski, michalw@umk.pl

Więcej informacji bieżących w dziale "wiadomości lekkoaletyczne" na http://azsumk.pl/pl/207/wiadomosci-lekkoatltyczne.html

Sponsorzy

 

NL_Poli_logo_slogan_azsumk.png

 

 

Copyright © 2009 - 2024 Akademicki Związek Sportowy