e-mail: azs@umk.pl :: tel. 56 611-45-81 :: tel./fax: 56 654-28-80
AKADEMICKI ZWIĄZEK SPORTOWY
UNIWERSYTETU MIKOŁAJA KOPERNIKA
W TORUNIU

Wiadomości szachowe

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA WOJ. KUJ-POM(11.05.24)
Na AMPiK w szachach posypały się medale: złoto Moniki Rykały, złoto Mateusza Brzezińskiego oraz srebrny medal dla AZS UMK Toruń w klasyfikacji drużynowej.

Spore emocje towarzyszyły drugiemu turniejowi w ramach tegorocznej edycji szachowych AMPików. Rozstrzygnięcia w klasyfikacji indywidualnej mężczyzn oraz kobiet zapadły dopiero po dogrywkach. Dodatkowe pojedynki na swoją korzyść rozstrzygnęła Monika Rykała pokonując 2-0 Zuzannę Borkowską z Politechniki Bydgoskiej, oraz Mateusz Brzeziński, który pokonał po armageddonie 2-1 Pawła Kukułę także z Politechniki Bydgoskiej.

Dobre zawody rozegrał także Patryk Paziak, który sięgnął po brązowy medal w klasyfikacji indywidualnej mężczyzn.

Do złota w klasyfikacji drużynowej zabrakło sporo, gdyż niestety musieliśmy radzić sobie w osłabionym kadrowo zestawieniu. Klasyfikacja drużynowa została zdominowana przez graczy Politechniki Bydgoskiej, którzy odnieśli bezapelacyjne zwycięstwo. Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna UKW w Bydgoszczy.

Drużynę Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu reprezentowali:Monika Rykała, Wiktoria Sivickis, Patryk Paziak, Tomasz Grodzicki oraz Mateusz Brzeziński. Wszystkim reprezentantom gratulujemy sportowej i ambitnej postawy przy szachownicy.

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA POLSKI(27.03.24)
Lublin był areną tegorocznych zmagań szachowych w ramach Akademickich Mistrzostw Polski, które odbyły się w hotelu Victoria w dniach 23-25 lutego. Do wschodniej stolicy Polski zjechało łącznie 282 zawodników oraz 104 zawodniczki z 49 uczelni wyższych z całej Polski. Turniej odbywał się stałą formułą. Na początku turnieje indywidualne mężczyzn oraz kobiet, a później turniej drużynowy składami sześcioosobowymi. Wszystkie turnieje rozgrywane były tempem szachów szybkich na dystansie 9 rund systemem szwajcarskim.

AMP Kobiet
W turnieju kobiecym liczyliśmy przede wszystkim na dobry występ Alicji Śliwickiej, która przystępując do rywalizacji, legitymowała się pierwszym numerem startowym. Monika Rykała oraz Aleksandra Dąbrowska także miały szanse włączyć się do walki, przynajmniej o czołową "10". Wśród faworytek turnieju znajdowały się także reprezentantki ALK w Warszawie (Julia Antolak, Anna Kubicka) oraz UG (Martyna Wikar, Honorata Kucharska), a także posiadająca wysoki ranking Lidia Czarnecka z ANS w Elblągu. Turniej świetnie ułożył się dla Alicji, która odprawiała kolejne konkurentki i po zwycięstwie w szóstej rundzie nad Lidią Czarnecką z ANS w Elblągu wysunęła się na samodzielne prowadzenie, którego już nie oddała do końca turnieju. Ostatecznie odniosła zwycięstwo w siedmiu partiach i przy remisach w dwóch ostatnich partiach, sięgnęła drugi raz w swojej karierze po tytuł Akademickiej Mistrzyni Polski (oraz złoty medal w klasyfikacji Uniwersytetów).

Dobry wynik uzyskała także Monika Rykała, zdobywając 6,5 pkt z 9 partii.  Szkoda słabszego początku zawodów, bowiem medal w klasyfikacji Uniwersytetów był bardzo blisko. Zwycięstwo w ostatniej rundzie przeciwko Honoracie Kucharskiej było w zasięgu, jednak ostatecznie skończyło się na remisie i 11 miejscu w klasyfikacji generalnej oraz 6 miejscu w klasyfikacji Uniwersytetów. Ola Dąbrowska zagrała solidne zawody i zapisała w swoim dorobku 5 punktów, zajmując 44 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 19 miejsce w klasyfikacji Uniwersytetów. Do lepszego wyniku zabrakło zwycięstw nad wyżej notowanymi rywalkami.

Podsumowanie wyników naszych reprezentantek:
Alicja Śliwicka 8/9 pkt, 1 miejsce w klasyfikacji generalnej / 1 miejsce w klasyfikacji Uniwersytetów
Monika Rykała 6,5/9 pkt, 11 miejsce w klasyfikacji generalnej / 6 miejsce w klasyfikacji Uniwersytetów
Aleksandra Dąbrowska 5/9 pkt, 44 miejsce w klasyfikacji generalnej / 19 miejsce w klasyfikacji Uniwersytetów

Czołówka:
1. Alicja Śliwicka UMK Toruń 8/9
2. Lidia Czarnecka ANS Elbląg 7,5/9
3. Anna Kubicka ALK Warszawa 7.5/9

Pełne wyniki: https://www.chessarbiter.com/turnieje/2024/ti_1407/final_standings&9.html

AMP Mężczyzn
Turniej męski miał w tym roku silną obsadę. Wśród faworytów znajdowali się przede wszystkim uczestnik zeszłorocznego Pucharu Świata,  Arcymistrz Igor Janik z ALK w Warszawie oraz uczestnicy finałów Mistrzostw Polski Seniorów w szachach w ostatnich latach: Jakub Kosakowski (Politechnika Opolska), Miłosz Szpar (Uniwersytet Rzeszowski) oraz Radosław Psyk (SGGW Warszawa). Z naszych reprezentantów najwyższe numery startowe posiadali Piotr Śnihur (19), Mateusz Brzeziński (23) oraz Konrad Drozdowski (58), a dalsze numery startowe mieli Patryk Paziak (112) oraz Dominik Sujkowski (141). Założeniem było włączenie się do walki o czołowe miejsca w klasyfikacji generalnej oraz Uniwersytetów.

Turniej świetnie rozpoczął Piotr Śnihur, który po sześciu partiach miał na swoim koncie aż 5,5 pkt z 6 partii. Nieco mniejszą zdobycz punktową miał na swoim koncie Mateusz Brzeziński (4.5/6 pkt). Mając na względzie fakt, że w zeszłym roku 7 pkt z 9 partii nie dało nawet medalu w klasyfikacji Uniwersytetów, jasnym było, w jaki wynik punktowy należy celować, a margines błędu jest już bardzo niewielki. Niestety końcówka zawodów nie udała się Piotrowi, który w ostatnich trzech partiach zdołał ugrać tylko jeden remis, przegrywając dwie partie z wyżej notowanymi rywalami, w tym jedną z nich, po zażartej walce z faworyzowanym Igorem Janikiem z ALK. W ostatnich rundach świetnie spisał się Mateusz, który po dwóch wygranych przystępował do ostatniej rundy z dorobkiem 6.5 pkt z 8 partii. Do medalu potrzebne było więc zwycięstwo, a rywalem w ostatniej rundzie był zawodnik z czołówki, Radosław Psyk z SGGW. Ostatecznie, po walce do ostatnich sekund udało się odnieść zwycięstwo, które w ostatecznym rachunku dało dzielone 2-8 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 3 miejsce i brązowy medal w klasyfikacji Uniwersytetów. Tym samym w końcu udało się sięgnąć po medal w indywidualnym turnieju mężczyzn po wielu latach prób, w których medal wiele razy był na wyciągnięcie ręki naszych reprezentantów.

Udanie w zawodach zaprezentowali się także pozostali nasi reprezentanci. Konrad Drozdowski uzyskał 6 punktów z 9 partii, prezentując dobrą grę, stawiając w ostatnich partia opór rywalom o wyższym rankingu.  Patryk Paziak i Dominik Sujkowski także zagrali dobre zawody, zdobywając 50% punktów.

Podsumowanie wyników naszych reprezentantów:
Mateusz Brzeziński 7,5/9 pkt, 8 miejsce w klasyfikacji generalnej / 3 miejsce w klasyfikacji Uniwersytetów
Piotr Śnihur 6/9 pkt, 33 miejsce w klasyfikacji generalnej / 8 miejsce w klasyfikacji Uniwersytetów
Konrad Drozdowski 6/9 pkt, 45 miejsce w klasyfikacji generalnej / 11 miejsce w klasyfikacji Uniwersytetów
Dominik Sujkowski 4,5/9 pkt, 137 miejsce w klasyfikacji generalnej / 42 miejsce w klasyfikacji Uniwersytetów
Patryk Paziak 4,5/9 pkt, 144 miejsce w klasyfikacji generalnej / 45 miejsce w klasyfikacji Uniwersytetów

Czołówka:
1. Jakub Kosakowski Politechnika Opolska 8/9
2. Jakub Suder UEK Kraków 7.5/9
3. Igor Janik ALK Warszawa 7.5/
8. Mateusz Brzeziński UMK Toruń 7.5/9

Pełne wyniki:

https://www.chessarbiter.com/turnieje/2024/ti_1408/final_standings&9.html

Występy naszych reprezentantów w turniejach indywidualnych wypadły najlepiej ze wszystkich ostatnich występów w Akademickich Mistrzostwach Polski. Udało nam się zdobyć łącznie trzy medale, dwa złote Alicji Śliwickiej oraz brązowy Mateusza Brzezińskiego. Monika Rykała oraz Piotr Śnihur zajęli miejsca w pierwszej 10 klasyfikacji Uniwersytetów, a ponadto wszyscy nasi reprezentanci uzyskali w minimum 50% punktów z gry. Do turnieju drużynowego przystąpiliśmy więc z dużym optymizmem.

AMP - Turniej Drużynowy
Do turnieju drużynowego przystąpiliśmy z 7 numerem startowym, który mierzony był według średniego rankingu zawodników składu podstawowego. W przeciwieństwie do poprzednich lat postanowiliśmy nieco zaryzykować i desygnowaliśmy do boju na szachownicy męskiej Alicję Śliwicką, natomiast miejsce na szachownicy kobiecej zajęła Monika Rykała. Pierwsze dwa mecze wygrywamy bez większych problemów. Najpierw w derbach z Politechniką Bydgoską (5-1) oraz później z Lubelskim KULem (5.5-0.5). Prawdziwe granie zaczyna się w trzeciej rundzie, w której mierzymy się z jednym z faworytów imprezy, Politechniką Warszawską. Niestety mecz nie układa się dla nas pomyślnie i przegrywamy go wynikiem 1.5-4.5. W kolejnym pojedynku mierzymy się z dość silną ekipą Politechniki Wrocławskiej i jest to dla nas pierwsza zauważalna zmiana względem poprzednich edycji AMP. Zazwyczaj po pierwszej porażce, czekał nas o wiele łatwiejszy przeciwnik, niż miało to miejsce tym razem. Bo dość zaciętym pojedynku udaje nam się wygrać 4-2 i w V rundzie podejmujemy Krakowski UJ. Był to zdecydowanie nasz najsłabszy mecz w całych zawodach drużynowych i po serii pomyłek ostatecznie ulegamy 2.5-3.5. Pozostałe cztery pojedynki turnieju drużynowego rozgrywane były w niedzielę, więc był czas na odpoczynek i  przemyślenie błędów z poprzednich partii. Niestety znowu po porażce zostajemy skojarzeni z silnym rywalem, jakim byłem UEK w Krakowie. Tym razem rozgrywamy najlepszy mecz w całych zawodach i pokonujemy mocną drużynę bardzo pewnie w stosunku 5-1. Kolejny mecz przeciwko Politechnice Gdańskiej przebiega pod naszą kontrolą i odnosimy w miarę spokojne i zasłużone zwycięstwo 4-2. Po 7 rundzie zajmowaliśmy wysokie 5 miejsce i stanęliśmy przed szansą włączenia się do walki o czołowe lokaty. Niestety, mecz z przeciwko silnej drużynie Krakowskiej AGH nie był w naszym wykonaniu udany i ponieśliśmy dotkliwą porażką 1-5. Ostatnia runda była zatem meczem o wszystko i aby liczyć na czołowe lokaty musieliśmy wygrać za wszelką cenę. Ponownie kojarzenie nie było dla nas łaskawe, bowiem skojarzono nas przeciwko kolejnej drużynie z czołówki, jaką była SGH w Warszawie. Mecz od początku układał się niekorzystnie, bowiem widać było, że przeciwnicy w poszczególnych partiach zdołali osiągnąć przewagę. Jednak stres i zmęczenie zaczęły brać górę i po zwycięstwach Konrada, Moniki oraz remisie Alicji wydawało się, że uda nam się odwrócić losy meczu. Dużą przewagę na szachownicy miał Patryk, a Mateusz pozycję, która można było obronić. Niestety, z tych dwóch partii nie udało się wycisnąć punktu na wagę medalu i ostatecznie pojedynek zakończył się naszą minimalną porażką 2.5-3.5 co zepchnęło nas dopiero na 15 miejsce ogólnie oraz na 6 miejsce wśród Uniwersytetów.

Wynik ten pozostawia spory niedosyt, zważywszy na sam przebieg turnieju drużynowego oraz wcześniejszą bardzo dobrą postawę naszych reprezentantów w turniejach indywidualnych. Trzeba jednak podkreślić fakt, że turniej drużynowy był w tym roku bardzo sprawiedliwy, i wiele czołowych drużyn zmierzyło się ze sobą podczas tych zawodów. W latach ubiegłych miały miejsce przypadki, gdzie relatywnie słabsze drużyny otrzymywały bardzo dobre kojarzenia i wdzierały się tym samym do czołówki zawodów. Dość powiedzieć, że do czołowej 10 turnieju drużynowego zdołała przebić się tylko jedna drużyna, która nie była w czołowej 10 listy startowej (!). Faworyci zatem rozstrzygnęli losy medali między sobą.

Czołówka:
1. Akademia Leona Koźmińskiego 17 pkt/18
2. Politechnika Opolska 14/18
3. AGH Kraków 14/18

Uniwersytety:
1. Uniwersytet Warszawski 12/18
2. Uniwersytet Wrocławski 12/18
3. Uniwersytet Gdański 12/18
6. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu 10/18

Pełne wyniki: https://www.chessarbiter.com/turnieje/2024/tdr_1405/final_standings_teams&9.html

W turnieju drużynowym graliśmy w następującym składzie (według kolejności szachownic)

1. Piotr Śnihur 2.5 pkt/9
2. Alicja Śliwicka 4.5/9
3. Mateusz Brzeziński 6.5/9
4. Konrad Drozdowski 6.5/9
5. Patryk Paziak 2.5/5
6. Monika Rykała 5.5/8
rez. Dominik Sujkowski 2/4
rez. Aleksandra Dąbrowska 1/1

Podsumowując tegoroczny występ na AMP, wielka szkoda straconej okazji na medal drużynowy oraz w klasyfikacji długofalowej (gdzie o wiele więcej punktów można uzyskać za turniej drużynowy niż za oba turnieje indywidualne) lecz trzeba przyznać, że w tym roku poziom drużyn był bardzo wyrównany i na każdy punkt trzeba było się mocno napracować. Cieszą wyniki indywidualne. Alicja Śliwicka potwierdziła swoją wartość, ponownie stając na najwyższym stopniu podium. Brązowy medal Mateusza Brzezińskiego w turnieju męskim także jest miłą niespodzianką.

Oby te wyniki udało się w przyszłym roku jeszcze poprawić.
Drużynę od lat prowadzi Mateusz Brzeziński.

 

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA POLSKI(27.03.23)
W dniach 10-12 marca Politechnika Bydgoska była areną zmagań o tytuł Akademickiego Mistrza Polski w szachach. Reprezentacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu po raz kolejny przystąpiła do tych zawodów z ambicjami medalowymi, niestety nie mogąc desygnować do boju najlepszej zawodniczki Alicji Śliwickiej, która niestety zobowiązana była do gry w rozgrywkach międzynarodowych.

Turniej Indywidualny Mężczyzn
W rozgrywkach mężczyzn najwyżej rozstawionymi reprezentantami UMK byli Piotr Śnihur, Mateusz Brzeziński oraz Konrad Drozdowski. Na starcie turnieju indywidualnego zameldowało się aż 283 zawodników (!), co oznaczało, że w turniej 9-rundowym tylko bardzo wysoki wynik punktowy może przynieść upragniony efekt w postaci medali.

Udany początek zaliczyli Śnihur oraz Brzeziński, którzy pewnie wygrali pierwsze 4 partie i w pojedynku rundy 5 zmierzyli się z wysoko rozstawionymi zawodnikami na pierwszych stołach, niestety bez powodzenia. Porażki te zmniejszyły margines błędu do minimum, lecz nie wykluczały jeszcze walki o medale. Pozostali reprezentanci po pierwszym dniu mieli już na swoich kontach większe straty punktowe, co raczej nie pozwalało im się już włączyć do walki o czołowe miejsca.

Niestety drugi dzień zawodów Śnihur i Brzeziński rozpoczęli od porażek. Tym bardziej pechowych, że obaj przegrali, mając ewidentnie lepsze pozycje od swoich rywali. Taki obrót spraw doprowadził do sytuacji, w której musieli wygrać pozostałe 3 partie, aby móc liczyć na cokolwiek w turnieju. Ta sztuka udała się Brzezińskiemu, który udanie finiszował i zakończył turniej mając na koncie 7 punktów z 9 partii, co jest najwyższym wynikiem w historii startów indywidualnych wśród mężczyzn na AMP w szachach. Niestety, pomimo wysokiego, 10-tego miejsca w klasyfikacji generalnej, wynik ten oznaczał zajęcie najgorszego, 4-tego miejsca w klasyfikacji Uniwersytetów. Dość powiedzieć, że chociażby w zeszłym roku 7 punktów z 9 partii dawało złoty medal w tejże klasyfikacji. Dramaturgii dopełnia fakt, że reprezentant Uniwersytetu Śląskiego, który zdobył brązowy medal, swoją partię uratował cudem, wykorzystując ogromny błąd swojego rywala w końcówce. Nic na to nie można poradzić - takie uroki sportu.

Pozostali nasi reprezentanci zaliczyli solidne występy. Zarówno Konrad, Piotr jak i Wiktor mogliby swoje rezultaty jeszcze poprawić z racji na prezentowaną siłę gry i doświadczenie, jednak czasami o ocenie całego występu przesądza pojedyncza partia, w której wszystko może się zdarzyć. Udany występ zaliczył Dominik Sujkowski, który toczył wyrównane boje z lepszymi zawodnikami. Pochwalić należy naszych debiutantów - Daniela Kazimierowskiego, Michała Gałązkę oraz Jakuba Żeglińskiego, którzy nie chcieli zapłacić tzw. „frycowego” i pomimo niższych rankingów zdołali zdobyć trochę punktów. Zwrócić należy uwagę, że w tym roku na AMP wystąpiło sporo gości z zagranicy, którzy może nie włączyli się do gry o czołowe lokaty, lecz podwyższyli średni poziom zawodów. Na AMP w szachach tak naprawdę rankingi nie grają - praktycznie każdy zawodnik jest osobą mającą regularny kontakt z szachami, czy to na innych zawodach, czy podczas gry w internecie. Zarówno rywal z niższym, jak i wyższym rankingiem może być w danej partii tak samo niebezpieczny. Dlatego też występ naszych reprezentantów należy ocenić pozytywnie.

Akademickim Mistrzem Polski został Mieszko Miś z UW w Warszawie przed Antonim Szustakowskim z Politechniki Warszawskiej oraz Radosławem Psykiem z SGGW w Warszawie.

Wyniki naszych reprezentantów w turnieju indywidualnym:
10. Mateusz Brzeziński 7/9 (IV m. Uniwersytety
53. Konrad Drozdowski 6/9 (XV m. Uniwersytety)
61. Piotr Śnihur 5.5/9 (XIX m. Uniwersytety)
72. Wiktor Kwiatkowski 5.5/9 (XXII m. Uniwersytety)
141. Dominik Sujkowski 4.5/9 (XLVI m. Uniwersytety)
145. Daniel Kazimierowski 4.5/9 (XLVII m. Uniwersytety)
210. Michał Gałązka 3.5/9 (LXVII m. Uniwersytety)
231. Jakub Żegliński 3/9 (LXXV m. Uniwersytety)

Turniej Indywidualny Kobiet
W rozgrywkach kobiet UMK reprezentowały Monika Rykała oraz Ola Dąbrowska w 103 osobowej stawce zawodniczek. Udany początek w zawodach zaliczyła Monika, która w pojedynkach z wyżej notowanymi rywalkami z UW oraz UG zanotowała remisy. Niestety w ostatniej partii pierwszego dnia turnieju zaliczyła porażkę z dużo niżej notowaną rywalką, w dodatku w zdecydowanie wygranej pozycji. Zmniejszyło to margines błędu do minimum w kontekście walki o medale. Niestety porażka w 7 rundzie przekreśliła te nadzieje. Kolejnym pechowym wydarzeniem był fakt skojarzenia w 8 rundzie Moniki i Oli przeciwko sobie, co jest niekorzystną sytuacją, chociażby w kontekście rywalizacji w klasyfikacji długofalowej (wyniki z dwóch turniejów indywidualnych oraz drużynowego). Ostatecznie Monika zdobyła 6 punktów z 9 partii i uplasowała się na dobrym, 12 miejscu w klasyfikacji generalnej oraz VII wśród Uniwersytetów. Ola miała w turnieju nieco pecha, bowiem kolorem białym kojarzona była ze słabszymi rywalkami, natomiast czarnymi była kojarzona przeciwko mocniejszym i żadnej nie udało jej się przełamać. Ostatecznie zakończyła ona turniej z dorobkiem 5 pkt.

W turnieju zwyciężyła Julia Antolak z ALK w Warszawie przed Agnieszką Dmochowską z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Wiktorią Cieślak z Uniwersytetu Śląskiego.

Wyniki naszych reprezentantek w turnieju indywidualnym
12. Monika Rykała (VII m. Uniwersytety)
40. Ola Dąbrowska (XIX m. Uniwersytety)

Turniej Drużynowy
Po zakończeniu turniejów indywidualnych, w których nikomu nie udało się sięgnąć po medale, pozostała nam walka na całego w turnieju drużynowym, do którego przystąpiliśmy z dużą determinacją. W przeciwieństwie do lat ubiegłych turniej drużynowy „na papierze” był bardziej wyrównany, a jedynie reprezentacja ALK w Warszawie wyraźnie odstawała od pozostałych składów.

Turniej rozpoczęliśmy od dwóch pewnych wygranych na Lubelskim KUL-em oraz UE w Katowicach. W trzeciej rundzie pierwszy ważny egzamin niestety oblaliśmy, przegrywając z AGH w Krakowie, o czym zdecydowały porażki na środkowych szachownicach. Po tym niepowodzeniu dosyć pewnie odkuliśmy się na UM z Łodzi oraz Warszawskiej SGH i po pierwszym dniu drużynówki zajmowaliśmy IV miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 1 wśród Uniwersytetów.

W pierwszej rundzie ostatniego dnia zawodów czekał nas kolejny poważny rywal, jakim był Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Po bardzo zaciętym i długim meczu ostatecznie mecz zakończył się remisem 3-3. W kolejnym bardzo ważnym spotkaniu podejmowaliśmy Uniwersytet Wrocławski  i niestety był to nasz najgorszy mecz w całych zawodach, który przegraliśmy 1,5 do 4,5. W przedostatniej rundzie pewnie pokonujemy WAT 5-1 i przed ostatnio rundą jesteśmy w grze o medale. Niestety w ostatniej rundzie ponownie kojarzeni jesteśmy z bardzo mocną drużyną, jaką jest Politechnika Warszawska i po bardzo zaciętej walce ostatecznie ponosimy minimalną porażkę w stosunku 2,5 do 3,5. Porażka te zepchnęła nas na dopiero 12 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz na dopiero V wśród Uniwersytetów. Taki jest sport, jednak trzeba powiedzieć, że kojarzenia niestety nie ułożyły się dla nas korzystnie. Dość powiedzieć, że słaba drużyna Uniwersytetu Białostockiego dzięki bardzo korzystnym kojarzeniom i zwycięstwom w 3 ostatnich rundach wskoczyła na bardzo wysokie 6 miejsce w klasyfikacji generalnej i na II miejsce wśród Uniwersytetów. Przez cały turniej drużyna ta zagrała tylko jeden mecz z drużyną z czołówki, który wysoko przegrała. Podobna sytuacja dotyczy drużyny Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki oraz Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Niemniej mieliśmy wszystko w swoich rękach, do sukcesu zabrakło bardzo niewiele, ale niestety musieliśmy tym razem uznać wyższość rywali. Tegoroczne rezultaty niestety przerywają naszą dobrą passę, gdyż z trzech ostatnich AMP zawsze przywoziliśmy przynajmniej jeden medal.

W turnieju drużynowym Uniwersytet Mikołaja Kopernika reprezentowali:
1. Piotr Śnihur 5,5/9
2. Mateusz Brzeziński 5.5/9
3. Wiktor Kwiatkowski 3.5/9
4. Konrad Drozdowski 5.5/9
5. Patryk Paziak 4.5/7
Rez. Dominik Sujkowski 2/2
6. Monika Rykała 5/7
Rez. Ola Dąbrowska 1.5/2

W swoim imieniu bardzo dziękuje wszystkim zawodnikom za pełne zaangażowanie przy szachownicy i co równie ważne świetną atmosferę podczas tych, jak i poprzednich zawodów AMP.
relacja-trener sekcji Mateusz Brzeziński.

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA POLSKI Chorzów 01-03.04.2022

 W dniach 01.04-03.04 reprezentacja szachistów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu udała się do Chorzowa, aby po raz kolejny walczyć o medale Akademickich Mistrzostw Polski w szachach. Celem było poprawienie wyniku z zeszłego roku, kiedy to nasi akademicy sięgnęli po brązowe medale w klasyfikacji uniwersytetów a złoto indywidualnie zdobyła Alicja Śliwicka.

Turniej indywidualny rozpoczął się dla nas bardzo dobrze. Po pierwszym dniu zawodów zgodnie z planem w turnieju kobiet w czołówce znajdowała się Alicja Śliwicka (4,5 pkt z 5 partii) oraz nieco nieoczekiwanie w turnieju mężczyzn Mateusz Brzeziński, który rozpoczął turniej od wygrania pierwszych pięciu partii. Niestety drugi dzień rozpoczął on od dwóch porażek z wysoko rozstawionymi reprezentantami Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, przez co nie udało się sięgnąć po medal, choćby w typie uniwersytetów. Szanse na to mieli jeszcze Konrad Drozdowski oraz Wiktor Kwiatkowski, jednak nie udało im się nadgonić strat względem czołówki, poniesionych pierwszego dnia zawodów. Dobrą lokatę udało się natomiast utrzymać Alicji Śliwickiej, która w tym roku sięgnęła po srebrny medal w klasyfikacji generalnej oraz złoty w klasyfikacji uniwersytetów zdobywając 7,5 pkt z 9 partii. Szkoda, że los nie skojarzył Alicji przeciwko Annie Kubickiej z ALK w Warszawie. Bezpośrednie starcie mogłoby doprowadzić do przetasowania miejsc na podium. Szanse na medal w typie uniwersytetów do ostatniej rundy miała także Monika Rykała, jednak niestety nie udało jej się sięgnąć po sukces w ostatniej partii, gdzie potrzebne było zwycięstwo.

Po bojach indywidualnych przystąpiliśmy do rozgrywek drużynowych. Względem poprzedniego roku skład reprezentacji został wzmocniony powrotem do drużyny Konrada Drozdowskiego, dzięki czemu do turnieju drużynowego przystąpiliśmy rozstawieni z bardzo wysokim, drugim numerem startowym. Zdecydowanym faworytem jak co roku była ALK w Warszawie. Kwestia pozostałych miejsc na podium pozostawała kwestią otwartą ze względu na wyrównany poziom ekip.

Turniej rozpoczęliśmy bardzo dobrze, od wysokich wygranych 6-0 z Politechniką Lubelską oraz 5-1 z SGH w Warszawie. Niestety następnie przyszedł zimny prysznic w postaci dość nieoczekiwanej porażki z AGH w Krakowie. Po pokonaniu dość pewnie Uniwersytetu Warszawskiego, przyszło nam zmierzyć się z silną drużyną Politechniki Warszawskiej. Niestety ten mecz nie ułożył się po naszej myśli i pierwszy dzień rywalizacji drużynowej zakończyliśmy porażką. W tym momencie wiadomo było, że aby liczyć na sukces, musimy wygrać minimum 3 z pozostałych do końca 4 spotkań. Po dość pewnym uporaniu się z Krakowskim UJ Collegium Medicum oraz Politechniką Śląską w Gliwicach, los skojarzył nas z Akademią Leona Koźmińskiego, który do tej pory miał na swoim koncie same pewne zwycięstwa we wszystkich rozegranych do tej pory spotkaniach. Pod względem czysto sportowym był to nasz najlepszy mecz w całym turnieju. Na wszystkich szachownicach toczyła się bardzo wyrównana walka, która mogła zakończyć się różnymi wynikami. Niestety, ostatecznie przegraliśmy ten mecz 4-2, choć gdyby nie pomyłka sędziego, który odrzucił prawidłowo złożoną reklamację remisu, mecz powinien skończyć się naszą minimalną porażką w stosunku 3,5-2,5. Ta porażka ostatecznie zamknęła nam drogę do medali w klasyfikacji generalnej, a ostatni mecz musieliśmy wygrać za wszelką cenę, aby liczyć na medale wśród uniwersytetów. Na szczęście udało nam się sięgnąć po zwycięstwo 4-2 z Politechniką Poznańską, dzięki czemu zajęliśmy 7 miejsce ogólnie a trzecie w klasyfikacji uniwersytetów (oraz drugie w klasyfikacji długofalowej wśród uniwersytetów). Warto wyróżnić troje głównych architektów sukcesu drużynowego. Grający na drugiej szachownicy Piotr Śnihur uzyskał 7 pkt z 9 partii, Konrad Drozdowski na czwartej szachownicy uzyskał 7,5 pkt z 9 partii a Alicja Śliwicka 7,5 pkt z 8 partii. Konrad i Alicja wygrali tym samym nagrody w klasyfikacji za pierwsze miejsce na swoich szachownicach.

Podsumowując, występ należy ocenić jako udany. Z Chorzowa wywozimy cztery medale - indywidualne srebro i złoto Alicji Śliwickiej oraz brąz i srebro w klasyfikacji drużynowej. Wynik mógł być na pewno nieco lepszy, ale i na ten wynik nasi zawodnicy musieli ciężko zapracować, walcząc w każdej partii choćby o pół punktu. Nasi zawodnicy pokazali charakter za co z tego miejsca chciałbym jeszcze raz bardzo podziękować wszystkim naszym reprezentantom.

Drużynę Uniwersytetu Mikołaja Kopernika reprezentowali:
1. Mateusz Brzeziński
2. Piotr Śnihur
3. Wiktor Kwiatkowski
4. Patryk Paziak
5. Konrad Drozdowski
6. Dominik Sujkowski
7. Alicja Śliwicka
8. Monika Rykała
9. Aleksandra Dąbrowska

 Pełne wyniki można znaleźć w serwisach turniejowych:
Turniej indywidualny kobiet:
http://chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_1154/

 Turniej indywidualny mężczyzn:
http://chessarbiter.com/turnieje/2022/ti_1155/

Turniej drużynowy:
http://chessarbiter.com/turnieje/2022/tdr_1155/results.html?l=pl&tb=202_

Relację przygotował: Mateusz Brzeziński

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA POLSKI(20.05.21)
W dniach 14-16 maja 2021 r. w Chorzowie odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach, na które po roku przerwy udała się reprezentacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Zawody zgromadziły na starcie blisko 300 studentów i studentek z 41 uczelni z całej Polski. Najpierw rozegrano zawody indywidualne kobiet i mężczyzn, a po nich odbył się turniej drużynowy.

W turnieju kobiet znakomite zawody zagrała Alicja Śliwicka, która bardzo pewnie pokonywała swoje przeciwniczki. Po serii ośmiu zwycięstw z rzędu, Alicja pozwoliła sobie na remis w ostatniej rundzie, kiedy już miała zapewniony złoty medal w klasyfikacji generalnej oraz klasyfikacji uniwersytetów. Alicja zdobyła aż 8,5 pkt z 9 partii, czym zdeklasowała resztę stawki.

Blisko medalu w klasyfikacji Uniwersytetów była także Monika Rykała, która przez cały turniej utrzymywała się na wysokiej pozycji. Niestety przez gorszą punktację pomocniczą zajęła ona pechowe, czwarte miejsce zdobywając 6,5 pkt z 9 partii. Dobrą grę zaprezentowała też Aleksandra Dąbrowska, jednak gorszy drugi dzień turnieju nie pozwolił jej włączyć się do walki o wyższe lokaty.

Szczegółowe wyniki:
chessarbiter.com/turnieje/2021/ti_214/

Turniej mężczyzn miał silną i wyrównaną obsadę, jednak trzeba przyznać, że w poprzednich latach w stawce występowała większa ilość zawodników posiadających tytuły międzynarodowe (arcymistrza oraz mistrza międzynarodowego). Niemniej przebieg zawodów pokazał, że rankingi "nie grają", a wręcz przeciwnie - czasami były bardzo mylące, gdyż pozornie słabsi rywale reprezentowali naprawdę dobry poziom gry. Po pierwszym dniu zawodów w czołówce znajdował się Mateusz Brzeziński, który był blisko srebrnego medalu w klasyfikacji uniwersytetów, lecz po porażce w ostatniej rundzie spadł na dalszą lokatę, kończąc zawody z dorobkiem 6 pkt z 9 partii. Taki sam wynik uzyskali Wiktor Kwiatkowski oraz Piotr Śnihur, którzy zaprezentowali bardzo solidny poziom, jednak zabrakło im szczęścia w partiach z wyżej notowanymi przeciwnikami. Z kolei Patryk Paziak zdobył 5 pkt a Dominik Sujkowski 4,5 pkt, pokonując na swojej drodze wyżej notowanych rywali.

Szczegółowe wyniki:
chessarbiter.com/turnieje/2021/ti_215/

Przystępując do turnieju drużynowego byliśmy umiarkowanymi optymistami. Z jednej strony wszyscy zawodnicy prezentowali dobry poziom gry, jednak w stawce znajdowało się wiele bardzo groźnych i wyrównanych drużyn. Sam przebieg turnieju był dla nas bardzo dobry. Czuć było, że drużyna jest bardzo stabilna. Nigdy nie zdarzyło się abyśmy przegrali tylko w dwóch meczach i to w dodatku w minimalnym wymiarze (2,5-3,5). Porażek należy unikać, jednak zbieranie małych punktów także jest bardzo ważne, co miało wymierny wpływ na kształt tabeli końcowej.

Dzięki bardzo wysokim zwycięstwom nad takimi drużynami jak Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Politechnika Śląska w Gliwicach czy Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, nasz dorobek punktowy był bardzo okazały i do końcowej fazy turnieju przystępowaliśmy z dużymi szansami na medale. Niestety pechowo zremisowany pojedynek z Uniwersytetem Gdańskim sprawił, że w przedostatniej rundzie musieliśmy zmierzyć się z silną Politechniką Wrocławską (która w ostatecznym rozrachunku zajęła drugie miejsce). Pojedynek był bardzo zacięty, jednak nie udało nam się wykorzystać swoich szans i po minimalnej porażce czekał nas mecz o wszystko. Zmierzyliśmy się w nim z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, który był naszym bezpośrednim rywalem w kategorii Uniwersytetów. Mecz okazał się bardzo wyrównany, przez dłuższy czas wydało się, że grozi nam porażka, jednak ostatecznie udało się wywalczyć w tym spotkaniu „zwycięski remis”. Dzięki podziałowi punktów udało nam się zachować miejsce na podium w kategorii uniwersytetów, oraz siódme miejsce w klasyfikacji generalnej.

Szczegółowe wyniki turnieju drużynowego:
http://chessarbiter.com/turnieje/2021/tdr_215/results.html?l=pl&tb=202_

W Reprezentacji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wystąpili (wg kolejności szachownic):

1. Mateusz Brzeziński  4 pkt z 9 partii
2. Piotr Śnihur              4,5/9
3. Wiktor Kwiatkowski 5,5/9
4. Patryk Paziak            6,5/8
5. Monika Rykała          4/6
Rez. Dominik Sujkowski   1/2
6. Alicja Śliwicka          7,5/8
Rez. Aleksandra Dąbrowska 2,5/3
Opiekunem sekcji jest od lat Mateusz Brzeziński.

MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA W SZACHACH SZYBKICH(19.02.20)
Drużyna AZS UMK Toruń po długiej nieobecności wystartowała w Drużynowych Mistrzostwach Województwa Kujawsko-Pomorskiego w szachach błyskawicznych.
Po ciężkich partiach udało nam się zdobyć II miejsce pokonując w ostatnim meczu faworyta turnieju UKS MDK-1 Bydgoszcz!
Wyniki na szachownicach:
1. Oskar Górniewicz - 6pkt / 8 partii
2. Konrad Drozdowski - 8pkt / 8
3. Marek Lewandowski - 4pkt / 8
4. Adam Musiał - 4.5pkt / 7
5. Anna Mackiewicz - 4pkt / 5

serwis turniejowy: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2020/tdr_586/results.html?l=pl&tb=202_&fbclid=IwAR1IJCXha3cTpuBTEkhJpZfgdkeOCGgG5sFdsVPZ4jdZ1bJ9SwGZINd3SeY

Nie mniejsze sukcesy AZS UMK Toruń odniósł w turnieju indywidualnym!

Mistrzem Województwa został nasz zawodnik - Oskar Górniewicz a II miejsce zajął trener naszej sekcji - Mateusz Brzeziński!
Wśród kobiet II miejsce zajęła Anna Mackiewicz!
Serdecznie gratulujemy!

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA POLSKI(22.01.19)
W dniach 18-20 stycznia 2019 r. reprezentacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika uczestniczyła w Akademickich Mistrzostwach Polski w Szachach, które rozegrano w Chorzowie. W bardzo dobrych warunkach hotelu Damient Arsenal Palace zawodnicy i zawodniczki z całej Polski rywalizowali przy szachownicach w turnieju indywidualnym oraz drużynowym, które po raz kolejny odbyły się w odmianie szachów szybkich (tempo 10 minut + 3 sekundy za każdy ruch w turnieju indywidualnym oraz 15 + 5 w drużynowym). Zawody zarówno pod względem sportowym jak i organizacyjnym stały na bardzo wysokim poziomie.

Turniej indywidualny mężczyzn:
Turniej indywidualny mężczyzn był bardzo silnie obsadzony. Na liście startowej znalazło się 5 arcymistrzów z reprezentantem Polski Kacprem Piorunem, oraz legendą polskich szachów Bartłomiejem Macieją, a 5 zawodników posiadało tytuł mistrza międzynarodowego. Główne nadzieje pokładaliśmy w trójcie najwyżej rozstawionych z naszych zawodników czyli Mateusza Brzezińskiego, Piotra Śnihura oraz Damiana Śliwickiego. Ten ostatni znakomicie rozpoczął zawody, wygrywając pierwsze 5 partii i obejmując prowadzenie w turnieju po pierwszym dniu rozgrywek! Niestety następnego dnia Damianowi nie sprzyjało szczęście i poniósł 3 porażki w 4 partiach, ostatecznie wypadając z pierwszej dziesiątki zawodów oraz medalu pośród Uniwersytetów. Niezłe zawody rozegrał także Piotr Śnihur, który mimo zdobycia tylko 5,5 punktu może być zadowolony ze swojego występu bowiem grał na bardzo trudnym dystansie. Dość powiedzieć, że zremisował z arcymistrzem Grzegorzem Nasutą oraz wspomnianym Kacprem Piorunem (mając w zasadzie wygraną pozycję). Tyle samo punktów uzbierał Mateusz Brzeziński, jednak grał ze słabszymi rywalami więc ten wynik można uznać za porażkę. Pozostali nasi reprezentanci zagrali poprawnie zdobywając 5 punktów lub 4,5 punktu. Nieco więcej można było oczekiwać po Konradzie Drozdowskim oraz Wiktorze Kwiatkowskim, którzy potrafią grać bardzo dobre szachy, jednak zabrakło im przełamania w starciach z wyżej rozstawionymi przeciwnikami. Tak już bywa w turniejach.

W zawodach zwyciężyli zawodnicy, którzy zdobyli po 7,5 punktu z 9 partii. Najlepszą punktację pomocniczą miał arcymistrz Krzysztof Jakubowski z Akademii Leona Koźmińskiego, który wyprzedził Bartłomieja Macieję z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Mikołaja Tomczaka (również Akademia Leona Koźmińskiego).

Wyniki reprezentantów UMK w turnieju indywidualnym (startowało 231 zawodników)

Miejsce w klasyfikacji generalnej/ imię i nazwisko/ liczba punktów/ miejsce w klasyfikacji uniwersytetów
22. Śliwicki Damian 6/9 (5)
48. Śnihur Piotr 5,5/9 (17)
57. Brzeziński Mateusz 5,5/9 (21)
88. Drozdowski Konrad 5/9 (33)
96. Kwiatkowski Wiktor 5/9 (37)
102. Czarkowski Tomasz 5/9 (39)
128. Mikołajczak Wojciech 4,5/9 (49)

Pełne wyniki:
http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_7116/results.html?l=pl&tb=10_

Turniej indywidualny kobiet:

Turniej kobiet również miał silną obsadę. Wystąpiło w nim kilka byłych lub obecnych reprezentantek Polski takich jak Joanna Majdan czy też srebrne medalistki olimpijskie z 2016 roku Klaudia Kulon oraz Mariola Wożniak. Z powodów zawodowych w turnieju nie wystąpiła nasza zawodniczka Olga Smoleńska, która rywalizowała tylko w turnieju drużynowym.
W zawodach zwyciężyła mistrzyni międzynarodowa Anna Kubicka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach przed arcymistrzynią Klaudią Kulon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz arcymistrzynią Joanną Majdan z Akademii Leona Koźmińskiego.

Pełne wyniki:
http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_7114/results.html?l=pl&tb=10_

Turniej drużynowy:

Klasyfikacja turnieju indywidualnego miała przełożenie na późniejsze ustawienie szachownic w turnieju drużynowym. Grający najsłabiej z trójki liderów Brzeziński zagrał na pierwszej szachownicy a Śliwicki oraz Śnihur odpowiednio na drugiej oraz trzeciej. Podstawowy skład uzupełnili Konrad Drozdowski oraz Wiktor Kwiatkowski, a rolę rezerwowego pełnił Tomasz Czarkowski. Na szachownicy kobiecej wystąpiła Olga Smoleńska.
Turniej drużynowy miał dla nas zmienny przebieg, graliśmy dość nierówno jako drużyna. Pewnie wygrywaliśmy ze słabszymi drużynami grając bardzo solidnie, jednak w meczach z UW i UJ zdecydowanie czegoś zabrakło. Gdy przegraliśmy w siódmej rundzie z UG, sytuacja stała się napięta, bowiem musieliśmy wygrać oba ostatnie mecze żeby marzyć o medalu wśród uniwersytetów. Mecz 8 rundy z Politechniką Poznańską okazał się bardzo ciężki. Cztery partie zakończyły się remisami, kiedy przeciwnika przełamać zdołał Piotr Śnihur. Za chwilę remis na wagę zwycięstwa przypieczętował Mateusz Brzeziński i jasnym było, że w ostatnim meczu znowu dostaniemy szansę walki o medal. Po tym ciężkim boju wygranym w najniższym możliwym stosunku, los w ostatniej rundzie skojarzył nam za przeciwników Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, który rok temu pozbawił nas medali w kuriozalnych okolicznościach, wygrywając mecz będący całkowicie pod naszą kontrolą. Mecz rozpoczął się dla nas bardzo źle, przegrywaliśmy już 0-2 a pozostałe partie, poza partią Wiktora nie napawały optymizmem. Szczęście jednak w końcu się do nas uśmiechnęło. Piotrek i Damian po dramatycznych partiach odnieśli zwycięstwo, dając nam zwycięstwo w meczu i upragnione medale w klasyfikacji uniwersytetów, w której ustąpiliśmy tylko UJ z Krakowa oraz UW.
Sam turniej był popisem Akademii Leona Koźmińskiego, która bardzo wzmocniła skład po zeszłorocznym niepowodzeniu. Zawodnicy ci zdołali wygrać wszystkie mecze i zdystansować konkurencję. Drugie miejsce zajęła Akademia Górniczo-Hutnicza z Krakowa przez Uniwersytetem Jagiellońskim z Krakowa.

Reprezentacja UMK wystąpiła w składzie (wg kolejności szachownic)
1.Mateusz Brzeziński 4/9 (kapitan)
2.Damian Śliwicki 7/9
3.Piotr Śnihur 6,5/9
4.Konrad Drozdowski 5,5/9
5.Wiktor Kwiatkowski 3,5/7
6.Olga Smoleńska 3,5/9
Rez. Tomasz Czarkowski 2/2

Pełne wyniki:
http://www.chessarbiter.com/turnieje/2018/tdr_7118/results.html?l=pl&tb=202_

Podsumowanie:

Reprezentacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaprezentowała się w turnieju bardzo dobrze i po latach pechowych niepowodzeń wreszcie sięgnęła po upragnione medale. W składzie istnieje potencjał, który pozwala liczyć na jeszcze lepsze występy w kolejnych zawodach. Należy jednak mieć na uwadze, że Akademickie Mistrzostwa Polski to turniej naszpikowany bardzo dobrymi zawodnikami, którzy grają w szachy zawodowo. W takich okolicznościach jeden mecz lub nawet jedna partia decyduje o sukcesie lub porażce. Dość powiedzieć, że  Uniwersytet Śląski w Katowicach wyprzedziliśmy tylko o 0,5 małego punktu! To pokazuje jak bardzo ważna była walka w każdej partii, nawet w meczach wygrywanych wysoko. Dlatego bardzo cieszy to, że każdy dołożył cegiełkę do tego sukcesu.

COPERNICADA 2018(11.04.18)
Kolejna edycja Copernicady za nami! Zwycięstwo Wydziału Prawa i Administracji.
5 kwietnia 2018 r. rozegrano trzecią już edycję turnieju szachowego w ramach Copernicady. Impreza przeznaczona dla studentów i pracowników UMK zgromadziła na starcie 18 uczestników reprezentujących 8 wydziałów.
Po rozegraniu 7 rund, najlepszy okazał się Damian Śliwicki reprezentujący Wydział Humanistyczny. Zwycięstwo nie przyszło łatwo, jednak 6 zwycięstw przy dwóch remisach wystarczyło do wygrania turnieju. Tuż za nim uplasowali się dwaj reprezentanci Wydziału Prawa i Administracji, kolejno  Mateusz Brzeziński (5,5 pkt) oraz Piotr Śnihur (5 pkt). Za podium uplasowali się Oskar Rosłon (WPiA), Tomasz Grodzicki (WNEiZ) oraz Wojciech Mikołajczak
(WPiA)
W ramach turnieju wyodrębniono także klasyfikację drużynową zgodnie z zasadą, że przy wyniku danego wydziału uwzględnia się wyniki dwóch najlepszych jego reprezentantów w turnieju. Pewne zwycięstwo odniosło WPiA (10,5 pkt w składzie Mateusz Brzeziński i Piotr Śnihur) przed WH (8 pkt w składzie Damian Śliwicki i Łukasz Lutomski) a trzecie miejsce przypadło WNH (6 pkt w składzie Dmitry Grigorovich oraz Swietłana Czerwonnaja). Dalsza kolejność:
4. WMiL (5 pkt)
5. WNEiZ(4,5 pkt)
6. WPiSM (4 pkt)
7. WCh (3 pkt)
8. WF (3 pkt)

Zwycięzcy zostali uhonorowani tradycyjnymi już medalami. Zawody jak zawsze sprawnie sędziował pan Adam Pituła, któremu z tego miejsca chcieliśmy podziękować. Pełne wyniki znaleźć można w serwisie turniejowym pod adresem:

http://chessarbiter.com/turnieje/2018/ti_2560/results.html?l=pl&tb=10_

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA POLSKI.(05.02.18)

W dniach 2-4 lutego 2018 r. reprezentacja szachistów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu udała się do Chorzowa na Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach.
Turniej indywidualny mężczyzn
W dniach 2-3 lutego rozegrane zostały turnieje indywidualne kobiet i mężczyzn. W turnieju mężczyzn nadzieje medalowe wiązane były głównie z występami Piotra Śnihura, Damiana Śliwickiego oraz Mateusza Brzezińskiego. W bardzo wyrównanej i licznej stawce zawodników (startowało 210 zawodników) nasi zawodnicy mieli szanse powalczyć przynajmniej w klasyfikacji uniwersytetów. Plany te zostały zweryfikowane niestety już pierwszego dnia. Wymienieni zawodnicy po 6 rundach mieli na swoich kontach 3,5 punktu z 6 partii, przy czym jedynie Piotr Śnihur poległ w walce z wyżej notowanymi przeciwnikami (przez co miał lepszą punktację pomocniczą). Nieoczekiwanie po pierwszym dniu najwięcej punktów ze wszystkich reprezentantów zgromadził Tomasz Czarkowski, bowiem po 6 rundach miał na swoim koncie 4 zwycięstwa. W drugim dniu dobrą grę kontynuował już tylko Piotr Śnihur, który dzięki zwycięstwom w trzech ostatnich partiach uplasował się na 17 miejscu w klasyfikacji generalnej oraz na 5 lokacie w klasyfikacji uniwesytetów. Tym samym podobnie jak w latach ubiegłych Śliwicki i Brzeziński przegrał medal gorszą wartościowością. Potwierdziła się reguła 7 punktów - taka właśnie zdobycz pozwala wskoczyć na podium w tak licznym turnieju.
Sam turniej był bardzo wyrównany, przez co aż 5 zawodników podzieliło pierwszą lokatę, a o kolejności miejsc decydowała punktacja pomocnicza. Najlepszy okazał się Krzysztof Jakubowski z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie przed Przemysławem Piotrowskim z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Kacprem Żochowskim w Politechniki Warszawskiej.
Szczegółowe wyniki turnieju mężczyzn:
http://chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_7840/results.html?l=pl&tb=10_

Turniej indywidualny kobiet
W turnieju indywidualnym kobiet naszą jedyną reprezentantką była Olga Smoleńska, która podobnie jak w zeszłym roku przystąpiła do rywalizacji z wysokim numerem startowym (16). Niestety znowu zabrakło "czucia gry", do którego niezbędne są regularne starty w turniejach. W starciach z zawodniczkami grającymi w turniejach regularnie brakowało spokoju, odpowiedniego tempa gry oraz nieco szczęścia. W odpowiedniej dyspozycji nasza zawodniczka byłaby w stanie powalczyć nawet o pierwszą dziesiątkę, bowiem o swojej sile gry już niejednokrotnie dawała znać. W tym roku skończyło się na 4 punktach i dalszej lokacie.
W turnieju kobiecym najlepsze okazały się dwie reprezentantki Polski. Złoto zdobyła Joanna Majdan z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, srebro Mariola Woźniak z AGH w Krakowie, a podium uzupełniła Maria Leks z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Szczegółowe wyniki turniej kobiet:
http://chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_7839/results.html?l=pl&tb=10_

Turniej drużynowy
Do rywalizacji drużynowej przystępowaliśmy z dużymi nadziejami na medal w klasyfikacji uniwersytetów, bowiem występowaliśmy w najsilniejszym składzie od 2014 roku. Wzmocnieni Piotrem Śnihurem, który potwierdził formę z turnieju indywidualnego byliśmy niewygodnym rywalem dla każdego przeciwnika. Świadczy o tym fakt, że najwyższą porażkę w stosunku 4-2 (którą określić można mianem minimalnej, bowiem pojedyncza partia może odmienić losy meczu przy takim wyniku) ponieśliśmy z rąk faworyzowanej Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie (która zdobyła dwa złote medale w turnieju indywidualnym). Dość powiedzieć, że po rozgromieniu w 7 rundzie Lublińskiego UMCS-u zespół UMK w Toruniu znajdował się na 5 miejscu w klasyfikacji generalnej oraz 1 w klasyfikacji Uniwersytetów! W poprzednich latach gdy "wskakiwaliśmy" na wyższe lokaty zwykle przegrywaliśmy wysoko z czołowymi drużynami. Taka sytuacja nie miała miejsca w tym roku. W 8 rundzie naszym przeciwnikiem była drużyna Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, której skład nie był już tak imponujący jak w ubiegłych latach. Do meczu przystąpiliśmy z wiarą w zwycięstwo. Niestety przy wyniku 2,5-2,5 ostatnia partia meczu w równej pozycji padła łupem rywali, przez co mecz skończył się naszą porażką w najmniejszym możliwym stosunku 2,5-3,5.  Szansa na zapewnienie sobie medali na rundę przed końcem przepadła, jednak w ostatnim meczu los dał nam jeszcze jedną bardzo dobrą okazję do powrotu na miejsce medalowe. Skojarzeni zostaliśmy ze słabszą "na papierze" drużyną Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Niestety nasz najsłabszy mecz przyszedł w najważniejszym momencie. Podobnie jak rundę wcześniej przy stanie 2,5-2,5 losy meczu zostały odwrócone w ostatniej rozgrywanej partii, która wydawała się być dla nas wygrana. Ostatecznie zajęliśmy 14 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 5 w klasyfikacji Uniwersytetów. W turnieju grało 39 drużyn.
Szczegółowe wyniki turnieju drużynowego:
http://chessarbiter.com/turnieje/2017/tdr_7838/results.html?l=pl&tb=202_

Podsumowanie:
W turnieju indywidualnym jedynym pozytywnym akcentem była gra "drugiej linii" naszej reprezentacji. Tomasz Czarkowski, Wojciech Mikołajczak oraz Adrian Wąsiołek dali sygnał, że są w niezłej formie i na dalszych szachownicach w turnieju drużynowym będą mogli dać odpowiednią jakość, co zostało później potwierdzone ich dobrą grą. Występ pozostałych należy ocenić przeciętnie, bowiem od lat brakuje przysłowiowej kropki nad "i" w walce o indywidualne trofea. Jeżeli chodzi o turniej drużynowy, to ocena jest bardziej złożona. Reprezentacja rozegrała naprawdę wspaniałe zawody i stanowiła bardzo zgrany i zmotywowany kolektyw. Nawet jeżeli przegrywaliśmy mecze, to stawialiśmy bardzo duży opór przeciwnikom, dzięki czemu mieliśmy na swoim koncie dużo małych punktów. Dawało nam to aż do ostatniej partii bardzo duże medalowe szanse. Niestety w kluczowym momencie czegoś zabrakło, przez co ostatecznie spadliśmy na miejsce poniżej numeru startowego. Bardzo szkoda tak zaprzepaszczonej szansy na sukces, niemniej w kolejnym roku będziemy próbować ponownie, oby z lepszym skutkiem.
Wystąpiliśmy w składzie
1. Brzeziński Mateusz
2. Śliwicki Damian
3. Śnihur Piotr
4. Mikołajczak Wojciech
5. Wąsiołek Adrian
6. Smoleńska Olga
7. Czarkowski Tomasz

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA POLSKI.
Po trzech dniach zaciętej rywalizacji szachiści UMK wracają z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony był to najlepszy występ naszych zawodników (zarówno indywidualnie jak i drużynowo) od lat, a z drugiej prześladowała nas cyfra 4. W turnieju indywidualnym Damian Śliwicki z dorobkiem 6,5/9 pkt zajął czwarte miejsce wśród reprezentantów uniwersytetów (do brązu zabrakło 1,5 bucholza).
W turnieju drużynowym, także zajęliśmy 4 miejsce w wyodrębnionej klasyfikacji uczelni wyższych oraz 13 miejsce w klasyfikacji generalnej, czyli zgodne z numerem startowym. Po bardzo obiecujących wynikach i ciągłym utrzymywaniu się na pozycjach medalowych, niestety przyszło nam zmierzyć się w ostatniej rundzie z drużyną AGH. Bardzo mocni kadrowo rywale pewnie wywiązali się z roli faworyta, wyładowując sportową złość po niespodziewanych dwóch przegranych w poprzednich rundach. Taka sama historia zdarzyła się w 2013 roku podczas AMP w Katowicach, gdzie także przegraliśmy z drużyną z Krakowa w ostatniej rundzie.
Brązowe medale mogła dla nas "uratować" drużyna SGGW z Warszawy. Warunkiem było minimum zremisowanie meczu z Uniwersytetem Wrocławskim. Niestety po zaciętym meczu Wrocław zwyciężył 4-2, chociaż wiele wskazywało że końcowy wynik będzie brzmiał 3-3.
Taki jest sport. Miejmy nadzieję, że za rok zagramy jeszcze lepiej :). Drużyna grała bardzo ambitnie i przede wszystkim wyrównanie, nie mieliśmy słabych punktów. Warto jednak wyróżnić tegorocznych debiutantów, którzy rozegrali bardzo dobre zawody, przede wszystkim Tomka Czarkowskiego - najlepszego zawodnika drużyny (7/9pkt) oraz Damiana Śliwickiego i Olgę Smoleńską.
Wystąpiliśmy w następującym składzie
I Brzeziński Mateusz 4,5/9
II Śliwicki Damian 6/9
III Mikołajczak Wojciech 4/9
IV Wodzyński Michał 4/9
V Czarkowski Tomasz 7/9
VI Smoleńska Olga 5/9
rez. Waszkowska Karolina

IV LIGA SZACHÓW(09.12.16)
Szachiści AZS UMK Toruń rozpoczęli sezon ligowy 2016-2017
Początek listopada oznacza start rozgrywek o drużynowe mistrzostwo regionu. Akademicy bo tryumfie w V klasie rozgrywkowej, przystąpili do IV ligi z nadziejami na miejsce na podium i kolejny awans. Sekcja wciąż rozrasta się, dlatego możliwe było wystawienie drugiej drużyny, która w silnym składzie jest w stanie powalczyć o powtórzenie zeszłorocznego sukcesu pierwszego składu. Obecnie AZS dysponuje już 16-toma zarejestrowanymi szachistami mogącymi reprezentować barwy UMK we wszelakich rozgrywkach.

Pierwsza kolejka IV ligi była wyjątkowo zacięta. W meczu z Chemikiem Bydgoszcz wynik pozostawał otwartą kwestią aż do ostatniej partii. Ostatecznie na inauguracje przegrywamy w stosunku 1,5-3,5 AZS UMK II Toruń z kolei bardzo łatwo uporał się z przyjezdnymi pewnie zwyciężając z WKSz III Włocławek w stosunku 5-0.

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA KUJ- POM(23.04.16)
UMK zwycięża w Akademickich Mistrzostwach Województwa Kujawsko-Pomorskiego w szachach!
23 kwietnia w gościnnych progach Wydziału Humanistycznego po raz pierwszy od wielu lat studenci regionalnych uczelni zmierzyli się przy szachownicy. Do rywalizacji przystąpiły reprezentacje trzech uczelni: UKW i WSG z Bydgoszczy oraz gospodarze z Torunia. Okazali się oni wyjątkowo niegościnni dominując w turnieju drużynowym. Zdobycie 18,5 pkt (Brzeziński Mateusz 8, Mikołajczak Wojciech 6,5, Waszkowska Karolina 4) wystarczyło do zdobycia złotego medalu z dużym zapasem. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja UKW z dorobkiem 11pkt (Tarkowski Michał 6, Szybowicz Piotr 5). Warunkiem uwzględnienia w klasyfikacji drużynowej punktów 3 zawodników, był występ w turnieju chociażby jednej zawodniczki, przez co UKW nie mogło skutecznie zagrozić gospodarzom. Brązowe medale wywalczyła ekipa WSG łącznie zdobywając 6 pkt.
W turnieju indywidualnym zwyciężył Mateusz Brzeziński. Po wygraniu 7 partii mógł zwolnić tempo i dwie ostatnie partie zremisować. Sukces tylko z pozoru przyszedł łatwo, większość partii rozstrzygała się w skomplikowanych końcówkach, gdzie decydowało doświadczenie i mocne nerwy. Drugie miejsce przypadło Wojciechowi Mikołajczakowi, który rozegrał bardzo dobre zawody. Liczymy, że ten zawodnik w niedalekiej przyszłości znacznie powiększy swój ranking. Trzecie miejsce w klasyfikacji studenckiej przypadło Adrianowi Wąsiołkowi, który w ostatniej rundzie pokonał Adama Musiała i dzięki klasyfikacji pomocniczej sięgnął po brązowy medal. Bardzo cieszy fakt, że zawodnicy UMK toczyli wyrównane boje z rutynowanymi zawodnikami UKW, ostatecznie pozbawiając ich medali, co jest dużą niespodzianką.
W klasyfikacji kobiet świetnie spisały się nasze zawodniczki plasując się na czołowych miejscach. Najlepsza okazała się Pani dr. hab. prof UMK Czerwonnaja Swietłana zdobywając 4,5 pkt. Za jej plecami uplasowały się Karolina Waszkowska oraz Anna Waczyńska, a na najniższym stopniu podium znalazła się Lina Zaritska z WSG.
Bardzo dziękujemy raz jeszcze Wydziałowi Humanistycznemu, za możliwość rozegrania turnieju w komfortowych warunkach, a także Panu sędziemu Adamowi Pitule za sprawne prowadzenie zawodów. W turnieju wystartowało 20 zawodników, co jak na pierwszy turniej po tak długiej przerwie jest sporym sukcesem. Miejmy nadzieję, że będzie coraz lepiej
Na zakończenie podajemy link do szczegółowych wyników turnieju: http://chessarbiter.com/turnieje/2016/ti_2174/final_standings&9.html

V Ligi Drużynowych Mistrzostw Regionu Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego(25.01.16) Sekcja szachowa po kilku latach przerwy wraca do gry!
Po załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności sekcja szachowa AZS UMK Toruń przystąpiła do rozgrywek V Ligi Drużynowych Mistrzostw Regionu Kujawsko-Pomorskiego Związku Szachowego rozgrywanych w systemie 8 meczy w okresie od listopada 2015r. do kwietnia 2016r.
W inauguracyjnym meczu zmierzyliśmy się z drużyną Baszty MOS III Żnin i wygraliśmy mecz w stosunku 3,5 : 1,5. Wyniki na poszczególnych szachownicach:
I Musiał Adam 0-1 Paliwoda Borys
II Wydra Michał 1/2-1/2 Tański Wiktor
III Graczyk Piotr 1-0 Tański Jakub
IV Wójcik Bartłomiej 1-0 Tański Tomasz
V Waszkowska Karolina 1-0 Brelińska Matylda

22 listopada pojechaliśmy do Bydgoszczy na drugi mecz, tym razem z jednym z faworytów do awansu do IV Ligi - drużyną PKS Wiatrak II Bydgoszcz. Po bardzo wyrównanym pojedynku przy stanie 2 : 2 decydująca okazuje się 1 deska, na której Adam Musiał bez większych problemów remisuje z najsilniejszym graczem gospodarzy - Jarosławem Żebrackim. Wynik 2,5 : 2,5 i wywozimy z Bydgoszczy 1 punkt meczowy.
I Żebracki Jarosław 1/2-1/2 Musiał Adam
II. Szulgacz Maciej 1-0 Rant Izabela
III Szulgacz Andrzej 1-0 Wydra Michał
IV Musiał Marian 0-1 Graczyk Piotr
V Schmidt Tymoteusz 0-1 Waszkowska Karolina

W trzecim meczu rozegranym 13 grudnia 2015r. na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK podejmowaliśmy drużynę PKS Leśny I Bydgoszcz. Na zakończenie roku 2015 wygrywamy w stosunku 3,5 : 1,5, inkasujemy 2 punkty meczowe i umacniamy się w czołówce tabeli.
I Musiał Adam 1-0 Kudłacik Jan
II Rant Izabela 1/2-1/2 Zientara Tomasz
III Graczyk Piotr 0-1 Balcerek Gerard
IV Szudy Piotr 1-0 Czekalski Paweł
V Waszkowska Karolina 1-0 - Łepek Ładysława

10 stycznia 2016r. inaugurujemy sezon podczas 4 meczu V Ligi KPZSzach we Włocławku z miejscowym klubem WKSz-1938 III Włocławek. Do pojedynków przystępujemy w bojowych nastrojach i pewnie pokonujemy przeciwników w stosunku 4,5 : 0,5.
I Kaczyński Maciej 0-1 Musiał Adam
II Lebiedziński Maciej 0-1 Rant Izabela
III Konefał Leszek 0-1 Wydra Michał
IV Pituła Adam 1/2-1/2 Graczyk Piotr
V Więckowska Oliwia -+ Waszkowska Karolina

Drużynę AZS UMK Toruń reprezentują: Izabela Rant, Karolina Waszkowska, Piotr Graczyk, Piotr Szudy, Michał Wydra, Maciej Planta, Bartłomiej Wójcik oraz trener sekcji szachowej Adam Musiał.
Chcielibyśmy również bardzo podziękować Władzom Wydziału Matematyki i Informatyki, a w szczególności p. Prodziekan dr Danucie Rozpłoch-Nowakowskiej oraz mgr Magdalenie Olszewskiej za udostępnienie sali do rozgrywek ligowych.

Aktualna tabela V ligi:

Wyniki - runda 4 Drukuj
M-ce Nr Nazwa drużyny Ranking Duże punkty Pkt. vs+ Sz.1 Sz.2
1 3 LKS Promień Kowalewo 1498 8.0 13.5 8;9;1;2; 2.5 3.5
2 4 AZS UMK Toruń 1593 7.0 14.0 7;9;1; 2.5 2.0
3 5 CK Łubianka 1483 6.0 14.0 6;7;9; 2.0 2.5
4 2 PKS Leśny II Bydgoszcz 1355 4.0 8.0 9;1; 2.0 2.5
5 8 PKS Wiatrak II Bydgoszcz 1652 3.0 9.0 5; 2.0 3.0
6 6 BKS Chemik II Bydgoszcz 1372 2.0 6.5 8; 1.5 0.0
7 7 Baszta MOS III Żnin 1584 2.0 6.0 6; 2.5 2.0
8 9 PKS Leśny I Bydgoszcz 1344 0.0 5.5   1.0 0.5
9 1 WKSz-1938 III Włocławek 1481 0.0 3.5   0.0 0.0


 

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA POLSKI W SZACHACH(22.01.16)
Drużyna UMK Toruń udała się w dniach 15-17.01.2016 do Huciska w województwie śląskim, aby jak najgodniej reprezentować uczelnię. Pomimo walki do ostatniej rundy, nie udało się poprawić wyniku z zeszłego roku. W stawce 37 drużyn zajęliśmy 20 miejsce co dało 7 miejsce w klasyfikacji uniwersytetów. Mogło być lepiej, wygrana w ostatniej rundzie dawała bowiem medal. Jest to jednak pewne niedomówienie, bowiem przyznać trzeba, że drużyna warszawskiej SGH była poza naszym zasięgiem ogrywając nas 1-5. Zabrakło skuteczności w pierwszym dniu "drużynówki", wtedy pogoń drugiego dnia mogła przynieść efekt, a tak finisz okazał się nieskuteczny. W tym roku turniej układał się na tyle niespodziewanie, że możliwość zdobycia medali wśród uniwersytetów była zdecydowanie większa niż w latach ubiegłych. Poza Uniwersytetem Warszawskim, który utrzymywał się do końca w czołówce, pozostałe uczelnie z tej klasyfikacji zaliczały mniejsze lub większe wpadki. Dość powiedzieć, że srebrny medal zdobył Uniwersytet Śląski, dzięki wygraniu trzech ostatnich rund. W poprzednich latach drużyna ta kończyła zawody zdecydowanie za naszymi plecami...O trzecim miejscu zdecydował fakt niekorzystnego kojarzenia dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, który z hukiem przegrał z AGH podczas gdy Uniwersytet Wrocławski pewnie pokonał Uniwersytet Łódzki. Pokonanie w tym roku SGH raczej było poza naszymi możliwościami, jednak trudno nie oprzeć się wrażeniu, że UMK w składzie sprzed dwóch lat spokojnie wygrałaby ten mecz. Więcej szczęścia za rok!
W klasyfikacji generalnej walka o złoto miała rozstrzygnąć się pomiędzy UE w Poznaniu oraz UE w Katowicach. Drużyny naszpikowane gwiazdami, mające w swoich składach po dwóch arcymistrzów i po arcymistrzyni (niektóre ekstraligowe drużyny mogą pomarzyć o tak silnej kadrze) zremisowały mecz między sobą. Katowice jednak zremisowały jeszcze jeden mecz, podczas gdy Poznaniacy pewnie pokonali resztę drużyn i obronili tytuł sprzed roku. Trzecie miejsce przypadło nieobliczalnej Politechnice Wrocławskiej, która miała bardzo ciekawy i wyrównany skład zdolny do walki z każdym przeciwnikiem.
Jeśli chodzi o turniej indywidualny, to ciężko było spodziewać się medali. Nawet miejsce w pierwszej 10tce byłoby osiągnięciem niezwykłym z racji obsady turnieju. Najlepiej spisał się Mateusz Brzeziński, który mając dość daleki 37-my numer startowy (posiadając przecież nie taki najgorszy ranking) uplasował się na 15-tym miejscu, co dało 7me miejsce w uniwersytetach. Tutaj też mogło być lepiej, jednak wypuszczone zwycięstwa w rundach nr 6 i 7 okazały się nieocenioną stratą. Można powiedzieć, że 0,5 punktu więcej dawało medal, jednak znowu byłoby to pewne nadużycie. Niemniej turniej był trudny. Dość powiedzieć, że za naszym zawodnikiem znalazł się były mistrz świata do lat 20 Dariusz Świercz. Oczywiście to wypadek przy pracy, jednak wynikał on także w bardzo wyrównanej stawki zawodów. Pozostali reprezentanci zajęli dalsze miejsca. Warto wyróżnić Adama Musiała, któremu udało się wyjść na "+1" i z dorobkiem 5 punktów zajął miejsce powyżej startowego. Jest to z pewnością znaczna poprawa względem zeszłorocznego turnieju.
W zawodach zwyciężył mistrz międzynarodowy Maciej Klekowski z Krakowskiego AGH(notabene aktualny wicemistrz Polski seniorów!) z oszałamiającym rezultatem 8,5 z 9 pkt. Miał on dopiero 9-ty numer startowy, jednak nie od dziś wiadomo, że jest on szczególnie niebezpiecznym zawodnikiem w szachach szybich.  Za jego plecami ze stratą 1 punktu uplasowali się arcymistrzowie: Jacek Tomczak oraz Kamil Dragun z UE w Poznaniu. Jak widać przy tak obszernej stawce zdobycie 7 punktów dawało "zaledwie" miejsce w pierwszej dziesiątce!
W turnieju kobiecym dzielnie walczyła Karolina Waszkowska, która także poprawiła swój poprzedni start. Udało jej się pokonać dwie znacznie silniejsze zawodniczki, jednak na więcej nie starczyło sił. 4 punkty również przyniosły miejsce nieco powyżej startowego.
Kolejny raz w turnieju kobiet zwyciężyła reprezentantka Polski, arcymistrzyni Karina Szczepkowska-Horowska z UE w Katowicach. Za jej plecami znalazły się dwie inne arcymistrzynie: Klaudia Kulon z UE w Poznaniu (była akademicka mistrzyni świata) oraz Marta Bartel z UW. Można powiedzieć, że faworytki nie zawiodły, dzieląc między sobą medale.
Tegoroczny wyjazd był w pewnym sensie historyczny, bowiem po raz pierwszy od wielu lat drużyna szachowa zorganizowana była w ramach sekcji, a nie jak to było w latach poprzednich jako "pospolite ruszenie". Cieszy, że nasi reprezentanci uczęszczają na zajęcia w ramach sekcji i starają się być coraz lepsi, a przecież to jest bardzo ważna rzecz!
Do relacji dołączamy garść fotografii, które chociaż w niewielkim stopniu oddadzą starania organizatorów, aby szachiści grali w jaki najlepszych warunkach.
Nic tylko trenować i za rok zagrać jeszcze lepiej :) AZS!
Wyniki indywidualne: (197 zawodników)
16. Brzeziński Mateusz        6,5/9
82. Musiał Adam        5/9
103. Mikołajczak Wojciech    4,5/9
108. Wodzyński Michał         4,5/9
151. Wąsiołek Adrian        3,5/9
152. Marzec Konrad        3,5/9
38. Waszkowska Karolina    4/9     (66 zawodniczek)
Zdobycze punktowe w turnieju drużynowym (wg szachownic)
1. Brzeziński Mateusz        6,5/9
2. Wodzyński Michał        1/3
3. Mikołajczak Wojciech    3,5/9
4.Musiał Adam            3/8
5.Wąsiołek Adrian        5/9
6.Waszkowska Karolina        3/9
7. Marzec Konrad        3/7

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA POLSKI W SZACHACH(13.01.15)
W dniach 10-12.01.2015r reprezentacja szachistów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu udała się do Zabrza, aby reprezentować uczelnie na kolejnych Akademickich Mistrzostwach Polski w Szachach. Rywalizacja odbywała się w 3 turniejach: drużynowym oraz indywidualnym (kobiet i mężczyzn osobno). Wzorem poprzednich lat organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Zawodnicy partie rozgrywali w eleganckim czterogwiazdkowym hotelu Park Diament. Dobre warunki zakwaterowania oraz przestronna sala gry sprzyjały wysokiemu poziomowi rywalizacji.  Zadbano także o kibiców. Prowadzona była transmisja na żywo z pierwszych szachownic, komentowanych na żywo przez czołowego polskiego arcymistrza Marcina Tazbira.
Obsada turnieju było niezwykle silna. Polska może poszczycić się medalistami ostatnich akademickich mistrzostw świata m.in. Dariuszem Świerczem (złoto w drużynie) oraz Klaudią Kulon (złoto indywidualnie i w drużynie) oraz szóstym zawodnikiem ostatnich mistrzostw Europy rozegranych we Wrocławiu Tomaszem Warakomskim.
Turniej Indywidualny mężczyzn.
W stawce 168 uczestników zameldowało się 4-ech reprezentantów naszej uczelni: Mateusz Brzeziński, Michał Wodzyński, Musiał Adam oraz Konrad Marzec. Partie rozgrywano tempem 15minut na partię bez dodawanego czasu po każdym posunięciu, co jest już w zasadzie rzadkością na turniejach. Wiele partii rozstrzygało się w końcówkach, a czas był często decydującym czynnikiem.  Niestety nasz występ trudno uznać za sukces, z pewnością można było zdobyć więcej punktów. Najwięcej uzbierał ich Mateusz Brzeziński. 5 z 9 partii przyniosło odległe 77 miejsce (przy 44 startowym). Porażka w ostatniej partii zawsze odwraca wynik turnieju. Rok temu 6 pkt dało miejsce 18. Wypuszczanie wygranych pozycji w niedoczasach również przyczyniło się do słabszego występu. Pozostali zawodnicy grali na miarę swoich możliwości, prezentując poprawny poziom. Ze swojego występu zadowolony może być Konrad, który walczył z silniejszymi przeciwnikami plasując się na miejscu wyższym od startowego.
77.Brzeziński Mateusz 5/9
89.Wodzyński Michał 4,5/9
107.Marzec Konrad 4/9
144.Musiał Adam 3/9
Turniej padł łupem zawodników z uniwersytetów ekonomicznych którzy zajęli pierwsze 4 miejsca. Zwyciężył Tomasz Warakomski z UE w Poznaniu przed arcymistrzami Dariuszem Świerczem (UE Katowice) i Kamilem Dragunem (Poznań). Wszyscy zdobyli 7,5 punkta a o podziale medali zdecydowała klasyfikacja pomocnicza.

Turniej indywidualny kobiet
Na starcie nie zabrakło czołowych polskich szachistek. Klaudia Kulon i Karina Szczepkowska- Horowska reprezentowały Polskę na ostatniej olimpiadzie szachowej w norweskim Tromso. Oczywiście znalazły się na podium. Wygrała Kulon z Politechniki Poznańskiej (8/9) przed Anną Gasik z Uniwersytetu Warszawskiego i  Szczepkowską- Horowską z UE w Katowicach (7/9)
UMK reprezentowały Dominika Palka oraz Karolina Waszkowska.  Niestety po obiecującym początku przyszło załamanie formy, które jak się okazało trwało do turnieju drużynowego. Turniej okazał się trudny, na Mistrzostwach Polski nikt nie miał zamiaru odpuszczać.
53.Palka Dominika 3/9
63.Waszkowska Karolina 2/9

Turniej Drużynowy
Zazwyczaj turnieje solistów przynoszą najwięcej emocji, jednak w AMP-ach najistotniejsza była rywalizacja drużynowa. Niestety w porównaniu z zeszłym rokiem UMK nie dysponowało tak mocną drużyną.  Zmiany uczelni lub też ukończenie studiów wymusiło zmiany kadrowe. Niemniej jednak celem była walka o miejsca 4-6 w klasyfikacji Uniwersytetów i pierwszą 15-tkę w klasyfikacji generalnej. Mierzenie wyżej byłoby nieuzasadnionym optymizmem. Na starcie stanęły ekipy naszpikowane gwiazdami, mające w swoich składach utytułowanych arcymistrzów i to one miały podzielić między siebie medale. Drużyny składały się z 5 mężczyzn oraz jednej szachownicy zarezerwowanej tylko dla płci pięknej.
1.runda
Od razu trafiamy na faworytów do medalu-Uniwersytet Wrocławski. Wygrywa Dominika, a miłą niespodziankę sprawia Michał, który nie dał się pokonać silniejszemu rywalowi. Niestety reszta przegrywa z mocniejszymi przeciwnikami posiadającymi tytuły Mistrzów Międzynarodowych. 1,5-4,5.
2.runda
Tym razem na naszej drodze staje Uniwersytet Medyczny z Lublina. Dla odmiany to my jesteśmy murowanymi faworytami i wywiązujemy się z tej roli w stu procentach, nie tracąc nawet pół punktu. Wygrywamy 6-0.
3.runda
Porażka 1-5 z Politechniką Poznańską nie przynosi wielkiego wstydu. Sensacyjne remisy zaliczają Konrad oraz Adam. Partie Dominiki oraz Mateusza ważyły się do ostatniej chwili. Ostatecznie Mateusz nie realizuje ogromnej przewagi jaką uzyskał w partii przeciwko Klaudii Kulon i ulega obecnej mistrzyni świata. Dominika także wypuszcza „spod noża „przeciwniczkę i mecz kończy się naszą porażką.
4. runda
Mecz z Politechniką Łódzką powinien zakończyć się naszym zwycięstwem i tak właśnie było. Mateusz remisuje z Mistrzem Fide Karolem Rawiczem a pozostali dokładają 4 oczka. Porażka Karoliny zmniejsza wymiar porażki PŁ do 4,5-1,5.
5.runda
Tak naprawdę pierwszy mecz, który mógł zakończyć się dowolnym wynikiem. Politechnika Rzeszowska swoich asów przesunęła na „tyły” aby tam zdobywać więcej punktów. Taktyka ta przyniosła sukces i na szachownicach 2-5 Rzeszów pokonał nas 4-0. Wygrana Mateusza zmniejsza rozmiary porażki do 1-5.

6.runda
Pojedynek z Uniwersytetem Śląskim okazał się bardzo zacięty. Tym razem to my zdobywamy punkty na tyłach i wygrywamy 4-2.
7.runda
Szczęście się do nas uśmiechnęło bowiem trafiliśmy na słabszych przeciwników z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Początek meczu mógł zapowiadać pewne problemy jednak ostatecznie kontrolowaliśmy sytuację i pewnie wygraliśmy 4,5-1,5.
8.runda
Notujemy kolejną porażkę tym razem z Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. Przed meczem można było spodziewać się minimalnej porażki i tak też się stało. Niestety reszta drużyny nie wzięła przykładu z Michała, który pewnie wypunktował przeciwnika. Szanse na uratowanie meczu mieli Dominika i Mateusz, jednak nie postawali przysłowiowej „kropki nad i” i obydwoje zanotowali remisy. Przegrywamy 2-4
9.runda
W ostatniej rundzie zostaliśmy skojarzeni z warszawskim WAT-em, a więc drużyną znajdującą się bezpośrednio przed nami na liście startowej. Mecz okazał się zacięty. Przy stanie 1,5-1,5 wydawało się, że wszystko zmierza w dobrym kierunku bowiem w trzech pozostałych pojedynkach mieliśmy dwie wygrane pozycje (Dominiki i Michała) oraz zupełnie remisową Mateusza. Michał dowiózł zwycięstwo do końca, a na pierwszej szachownicy niestety pozycja zupełnie się posypała. Na domiar złego Dominika podstawia figurę mając ostatnie sekundy na zegarach i zamiast minimalnego zwycięstwa ponosimy minimalną porażkę 2,5-3,5.

Podsumowując drużyna zaprezentowała się z dobrej strony. Tak naprawdę poza ostatnim meczem wszystkie pojedynki toczyły się wg najbardziej prawdopodobnych scenariuszy. Nie było w naszej drużynie typowej „czarnej owcy”, wszyscy zdobyli bardzo podobną ilość punktów. Z drugiej strony zabrakło lidera, który byłby pewniakiem w każdej sytuacji. Szkoda najbardziej ostatniego meczu. Wygrana dawałaby nam 10 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 4-te miejsce wśród uniwersytetów (do brązowego medalu zabrakłoby tylko 1,5 małych punktów!). Byłby to zatem nawet lepszy wynik niż ubiegłoroczny! Niestety jest to tylko gdybanie, zabrakło zimnej krwi w decydującym momencie. Ostatecznie zawody ukończyliśmy na 5-tym miejscu wśród uniwersytetów i 16-tym w stawce 31 zespołów (mając 20-ty startowy). Drużyna spisała się na miarę swoich możliwości. Być może w przyszłym roku uda się pojechać optymalnym składem i powalczyć o medale.
W turnieju zwyciężyły (a jakże by inaczej) uniwersytety ekonomiczne. Ten  Poznania okazał się minimalnie lepszy od katowickiego. Trzecie miejsce natomiast przypadło Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Klasyfikacja:
1.UE Poznań     17, 40.5
2.UE Katowice     16, 39.5
3.UJ Kraków     14, 39.5

Najlepsze uniwersytety
1.UJ Kraków    14, 39.5
2.UW Warszawa    13, 34.5
3.Uwr Wrocław    10, 29.5
4.UWM Olsztyn    9,   26.5
5.UMK Toruń    8,   27.0
Naszą uczelnię reprezentowali wymienieni niżej zawodnicy osiągając następujące rezultaty      (wg kolejności szachownic) :
1.Brzeziński Mateusz 4/9
2.Wodzyński Michał 5/9
3.Musiał Adam 4/9
4.Marzec Konrad 4.5/9
5.Waszkowska Karolina 4/9
6.Palka Dominika 5.5/9

Realacja własna: Mateusz Brzeziński

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA POLSKI W SZACHACH(23.01.14)
Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach Katowice 17-19.01.2014–  relacja z turnieju
W nocy z czwartku na piątek, grupa siedmiu reprezentantów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wyruszyła w daleką podróż do Katowic, aby godnie reprezentować barwy swojej uczelni na Akademickich Mistrzostwach Polski w szachach. Miejscem rozgrywania zawodów (17-19.01.2014) jak i kwaterunku zawodników, był robiący imponujące wrażenie hotel “QUBUS”. Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach są niezwykle prestiżową imprezą, zajmującą od wielu lat bardzo ważne miejsce w kalendarzu PZSzach. Czołowe krajowe uczelnie wyższe wystawiły najmocniejsze składy, aby zaprezentować się jak najlepiej. Dość powiedzieć, że do turnieju męskiego przystąpiło 5 arcymistrzów (z dwukrotnym mistrzem świata juniorów do lat 18 i 20 Dariuszem Świerczem na czele) oraz 9 mistrzów międzynarodowych. Z kolei turniej kobiecy zaszczyciła swoją obecnością m.in Karina Szczepkowska- Horowska reprezentantka kraju, brązowa medalistka Drużynowych Mistrzostw Europy z 2013r.

Turniej indywidualny mężczyzn
Do turnieju głównego przystąpiło sześciu reprezentantów UMK : Borys Tofil, Mateusz Brzeziński, Janusz Tarczykowski, Oskar Górniewicz, Michał Wodzyński oraz Krzysztof Kirsz. Ilość graczy (177 szachistów) przekładała się także na jakość, dlatego też ciężko było walczyć o czołowe lokaty. Teoretycznie najwięcej można było oczekiwać po liderach rankingowych czyli Borysie Tofilu (37 startowy rank 2202) oraz Mateuszu Brzezińskim (nr 50, 2118). Pozostali zawodnicy każdy wynik powyżej numery startowego mogli traktować jako sukces. Najbardziej zadowolony z wyniku powinien być Oskar Górniewicz, który na dystansie 9 rund rozegrał 8 partii z wyżej notowanymi przeciwnikami. 6pkt z 9 partii pozwoliło mu zająć dobre 27 miejsce. O jedno miejsce wyżej od niego turniej zakończył Mateusz Brzeziński. Gdyby wykorzystał szanse na pokonanie dużo wyżej notowanych rywali w dwóch ostatnich rundach (FM Szwed Jacek oraz IM Kołosowski), mógł zająć miejsce w pierwszej “15”. Skończyło się na dwóch remisach i 26 pozycji. W okolicach numeru startowego zagrał Janusz Tarczykowski. Nie udało mu się przebić żadnej partii z silniejszymi przeciwnikami co dało miejsce nr 71. Dalsze lokaty zajęli Michał Wodzyński, Krzysztof Kirsz (obaj 4,5pkt) oraz Borys Tofil (4pkt). Turniej nieco sensacyjnie wygrał Maciej Klekowski z AGH w Krakowie, który wyprzedził arcymistrza Pioruna z UW oraz Darka Świercza z UE w Katowicach

Turniej indywidualny kobiet
Nasza jedyna reprezentantka Dominika Palka zaprezentowała się w turnieju poprawnie, zdobywając ponad połowę punktów. Po zaciętej walce w partiach z wyżej notowanymi rywalkami zakończyła zawody na 32 miejscu w grupie 66 uczestniczek z wynikiem 5/9 pkt. Medalami podzieliły się zdecydowane faworytki, wygrała Klaudia Kulon, przed Kariną Szczepkowską-Horowską oraz Martą Bartel.

Turniej Drużynowy
Reprezentacje uniwersytetów składały się z 6 zawodników, na ostatniej szachownicy obowiązkowo musiała grać kobieta. Na poszczególnych szachownicach prezentowaliśmy się kolejno: Janusz Tarczykowski, Borys Tofil, Brzeziński Mateusz, Górniewicz Oskar, Wodzyński Michał, Palka Dominika, a na rezerwie Krzysztof Kirsz. Ustawienie to było nieadekwatne do zajętych miejsc dzień wcześniej w turniejach indywidualnych. Zabieg ten miał zoptymalizować nasze szanse na skuteczną grę i zwycięstwa w poszczególnych meczach. W gronie 32 uczelni mieliśmy 12 numer startowy. O kolejności w tabeli decydowały punkty meczowe: 2 za zwycięstwo 1 za remis i 0 za porażkę.
1 runda
Na pierwszy ogień mierzymy się z dużo niżej notowaną PWSZ z Tarnowa. Rywale nie sprawiają nam najmniejszego problemu, wygrywamy gładko 6-0.
2 runda
Minęła zaledwie jedna runda a sytuacja zmienia się o 180 stopni. Naszym przeciwnikiem jest UE w Katowicach, mający w swoim składzie Dariusza Świercza i Karinę Szczepkowską-Horowską. Faworyci nie zawodzą, pewnie wygrywając swoje partie. Wyrównana walka toczy się na pozostałych szachownicach, jednak gospodarze pewnie wygrywają a mecz kończy się naszą porażką 1,5-4,5.
3 runda
Tym razem stajemy naprzeciw drużynie Uniwersytetu Rzeszowskiego, którzy poza IM Pisulińskim Janem, mają w składzie znacznie niżej notowanych od nasz szachistów. Miłą niespodziankę robi Janusz, który pokonuje silniejszego przeciwnika, a mecz wygrywamy 6-0.
4 runda
Ponownie przychodzi nam zmierzyć się z jednym z faworytów do podium czyli Uniwersytetem Wrocławskim. Przewaga rankingowa na wszystkich szachownicach zrobiła swoje. Wygrana Dominiki i remis Mateusza zmniejszają wymiary porażki do 1,5-4,5.
5 runda
Po raz pierwszy mecz bez wyraźnego faworyta przeciwko UMCS w Lublinie. Siły na szachownicach wyrównane, a każdy wynik w praktyce jest możliwy. Po zmiennym przebiegu meczu udaje nam się wyjść na prowadzenie 3-2, a ostatnią partię gra Borys. Udaje mu się wyjść z ogromnych tarapatów i zremisować partię, a UMK zgarnia 2pkt meczowe! 3,5-2,5
6. runda
Naszym kolejnym przeciwnikiem był UE w Poznaniu, mecz zapowiadał się bardzo ciężko, niemniej jednak sily na szachownicach były mniej więcej wyrównane. Początek meczu był bardzo obiecujący, wygrywają Mateusz i Michał. Niestety nie powiodło się Januszowi, a niespodziewanie w końcówce pewny remis wypuszcza Dominika, mamy 2-2. Pozycje Borysa i Oskara były bardzo niepewne, jednak naszym zawodnikom udaje się przechylić szale zwycięstwa na swoją korzyść i pokonuje UE 4-2 !
Pierwszy dzień zmagań kończymy na pozycji medalowej wśród Uniwersytetów oraz 8-mym w klasyfikacji generalnej.
7. runda
Kojarzenie okazało się dla nas korzystne. Z wielu silniejszych potencjalnie przeciwników, skojarzeni zostaliśmy z drużyną Politechniki Opolskiej. Postawili nam zdecydowany opór, przez co mecz rozstrzygnął się dopiero w samej końcówce.
Wydawałoby się pewne zwycięstwo Michała nagle zamienia się w porażkę, co komplikuje sytuacje. Na szczęście remis ratuje Oskar, a wynik meczu brzmi 2,5-2,5. Ponownie bohaterem ostatniej akcji zostaje Borys, który punktuje przeciwnika w końcówce i wygrywamy mecz minimalnie 3,5-2,5.
8 runda
Ponownie zmierzyliśmy się z ekipą ze stolicy Wielkopolski, tym razem Politechniki Poznańskiej z arcymistrzem Jackiem Tomczakiem oraz arcymistrzynią Klaudią Kulon na czele. Mecz toczy się wyraźne pod dyktando rywali, za wyjątkiem partii Oskara, Michała i Mateusza. Oskar rozgrywa najlepszą partię w całym turnieju i pewnie ogrywa złotą medalistkę turnieju indywidualnego! Niestety szanse zaprzepaszcza Michał, co przy wygranej Mateusza sprawia, że przegrywamy 2-4.
9 runda
W ostatniej rundzie dostajemy bardzo niewygodnego przeciwnika jakim jest AGH z Krakowa, mająca w swoich szeregach Mistrza Polski Maćka Klekowskiego. Wiadomo, że jeżeli uda nam się ten mecz przynajmniej zremisować, to zdobędziemy srebrny lub brązowy medal wśród uniwersytetów. Niestety mecz nie układa się od samego początku. Na każdej szachownicy za wyjątkiem Dominiki przeciwnicy uzyskują przewagę. Ostatecznie wszyscy zaprzepaścili swoje szanse, zremisował tylko Mateusz, przez co przegraliśmy mecz 0,5-5,5. Ostatecznie kończymy zawody na 12 miejscu oraz pechowym 4-tym wśród uniwersytetów. Potencjał drużyny został w pełni wykorzystany, bowiem tylko porażka na końcu zaważyła na losach medalu. W tym roku się nie udało, w przyszłym wiele wskazuje na to że UMK w Toruniu będzie mogło wystawić silniejszą drużynę, co powinno zwiększyć nasze szanse medalowe, zważywszy na fakt ze byliśmy od niego o włos.
 

SZACHY (19.01.12)
Udanie rozpoczęli sezon sportowy 2012 roku szachiści AZS UMK Toruń II ligi seniorów.
W rozgrywanych w dniu 8 stycznia w Bydgoszczy Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Województwa w Szachach Błyskawicznych zdobyli 3 medale w konkurencji kobiet i mężczyzn – jeden srebrny i dwa brązowe. Tytuł wicemistrza województwa zdobyły studentki: Natalia Oszmian i Izabela Siergiej w konkurencji drużynowej kobiet z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych. Brązowy medal w turnieju indywidualnym zdobył mistrz FIDE Bartłomiej Siwiec oraz drużyna akademików, w turnieju mężczyzn w składzie: Krzysztof Żołnierowicz, Bartłomiej Siwiec, Borys Tofil (9 miejsce w turnieju indywidualnym) oraz Robert Wojciechowski i Piotr Bartosik. Stabilna forma reprezentantów sekcji szachowej na początku sezonu rokuje nadzieje na dobre wyniki sportowe w ciągu całego roku 2012. Ekipę akademików prowadzi mgr Cezary Kozłowski.

SZACHY SZYBKIE (27.03.12.)
Doskonale zaprezentowały się studentki UMK sekcji szachowej AZS UMK Toruń w rozegranych w Nakle Indywidualnych Mistrzostwach woj. Kujawsko – Pomorskiego w szachach szybkich na 2012 rok.
Izabela Siergiej, Izabela Rant i Natalia Oszmian, podopieczne szkoleniowca mgr Cezarego Kozłowskiego zajęły w tej kolejności trzy pierwsze miejsca zdobywając wszystkie główne nagrody, medale i puchary w turnieju indywidualnym kobiet.
Zawodniczki sekcji szachowej AZS UMK Toruń zdobyły w bieżącym roku trzy tytuły mistrza województwa w szachach błyskawicznych, drużynowych szybkich i mistrzostwach indywidualnych w szachach szybkich P-15’.

 

II LIGA SENIORÓW - 2011(26.09.11)
Sukcesem zakończył się start szachistów AZS UMK Toruń w kolejnych Drużynowych Mistrzostwach Polski II Ligi Seniorów, rozegranych w dniach od 02.09. do 11.09.2011r. w nadmorskiej miejscowości Mrzeżyno. W mistrzostwach wystartowały 32 drużyny uprawnione do gry, z których 24 w klasyfikacji końcowej pozostają w gronie drugoligowców na przyszły rok, pozostałe od 25 miejsca spadają do lig okręgowych. Sekcja szachowa AZS UMK Toruń startuje już w tej edycji rozgrywek centralnych od 2008 roku jako jedyny reprezentant Torunia w tej dyscyplinie sportu oraz szkół wyższych województwa kujawsko- pomorskiego. Akademicy z Torunia, prowadzeni przez mgr Cezarego Kozłowskiego, w tej rywalizacji zajęli bezpieczne 19 miejsce potwierdzając swoją przynależność do zaplecza drużyn I- ligi krajowej, mimo braku możliwości wzmacniania składu (finanse - brak dotacji z Urzędu Miasta Torunia).
Najlepszym zawodnikiem AZS UMK Toruń był Borys Tofil, student II roku Wydz. Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK, który w 9 rundowej rywalizacji zdobył 6,5 pkt., plasując się w pierwszej "20 tce" najlepszych zawodników turnieju. Kapitanem sportowym drużyny był student V - go roku stosunków międzynarodowych kandydat na mistrza, Andrzej Stuczyński, uzyskując 4 pkt.
W kolejności największą ilość punktów zdobyli: mistrzyni FiDE Hanna Garbowska i Mirosław Gawroński - po 4,5. Należy nadmienić, że sekcja szachowa AZS UMK Toruń jest aktualnym brązowym medalistą Akademickich Mistrzostw Polski, w typie Uniwersytetów.

BRĄZOWY MEDAL AKADEMICKICH MISTRZOSTW POLSKI(28.01.11)
Po latach posuchy w zdobycze medalowe szachiści Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ponownie błysnęli swoimi umiejętnościami, ambicją i walecznością, zdobywając brązowe medale w finałach Akademickich Mistrzostw Polski Uniwersytetów-2010, rozgrywanych w grudniu po raz drugi w Poznaniu w Centrum Sportu Politechniki Poznańskiej.
Studencki skład medalistów to: Andrzej Stuczyński, Borys Tofil, Paweł Czechowski, Paweł Kulczyk, Robert Wojciechowski oraz damy królewskiej gry Izabela Rant i Natalia Oszmian. Najlepszymi zawodnikami w tych mistrzostwach byli: Borys Tofil, Andrzej Stuczyński, Paweł Czechowski i Natalia Oszmian. Na starcie tej masowej imprezy stanęło 49 uczelni i ponad 260 zawodników. Słynna formuła przewodnia Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) ‘’GENS UNA SUMUS’’ (JESTEŚMY JEDNĄ RODZINĄ), w tym przypadku w pełni się potwierdziła. Trzeba pamiętać, że szachy obok piłki nożnej, są najbardziej masową i popularną dyscypliną sportu na świecie.

Sponsorzy

 

NL_Poli_logo_slogan_azsumk.png

 

 

Copyright © 2009 - 2024 Akademicki Związek Sportowy