e-mail: azs@umk.pl :: tel. 56 611-45-81 :: tel./fax: 56 654-28-80
AKADEMICKI ZWIĄZEK SPORTOWY
UNIWERSYTETU MIKOŁAJA KOPERNIKA
W TORUNIU

Katarzyna Ekwińska wielokrotną Akademicką Mistrzynią Polski

W miniony weekend, 05-08.04.2018 odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej.

Impreza zgromadziła 201 zawodników i 140 zawodniczek z 44 uczelni w Polsce.

Wzorem poprzednich lat w BLOKatowice rozegrana została I konkurencja- bouldering, zaś w Sosnowcu w Poziom 450 przygotowano pozostałe dwie konkurencje, a mianowicie wspinanie na trudność i wspinanie na czas.

Ekipę wspinaczy UMK Toruń na Górnym Śląsku reprezentowali, pod opieką mgr Izabeli Pawłowskiej, studenci:

Paulina Bartczak, Katarzyna Dragan, Katarzyna Ekwińska, Alicja Liczkowska, Lidia Matuszewska, Katarzyna Rezulak oraz Dawid Białecki, Maciej Ćwierzona, Paweł Podlas, Jędrzej Szwejkowski i Jakub Wietrzychowski.

BOULDERING

W BLOKatowice należało zmierzyć się z 12 problemami, zdobywając bonusy i topy, aby znaleźć się w finale. Ze wszystkimi baldami uporała się jedynie nasza reprezentantka Katarzyna Ekwińska, która pewnie zwyciężyła wśród kobiet. W finale znakomicie poradziła sobie ze wszystkimi trzema przejściami, zapewniając sobie złoty medal AMP w klasyfikacji generalnej oraz w typach uczelni -Uniwersytety.

Katarzyna Dragan uplasowała się na miejscu 38, równie dobrze wypadły pozostałe panie,  zdobywając  swoje topy i bonusy. Wśród panów najlepszy w ekipie UMK Toruń był Dawid Białecki, gromadząc na koncie 7 topów i 8 bonusów, za nim Maciej Ćwierzona 6 topów i 7 bonusów.

WSPINACZKA NA TRUDNOŚĆ

Eliminacje w konkurencji na trudność odbywały się na dwóch drogach – łatwej i trudnej, osobno dla kobiet i mężczyzn. W finale po raz drugi znalazła się Katarzyna Ekwińska, która pokonała wszystkie pretendentki do medali. W finale okazała się bezkonkurencyjna! Kolejny raz wspięła się na najwyższy stopień podium. Do kolekcji dorzuciła następne dwa złote medale- w klasyfikacji generalnej i typach uczelni.

Katarzyna Dragan po dwóch drogach eliminacyjnych uzyskała m-ce 35, pozostałe zawodniczki pokonywały drogi zdobywając cenne punkty dla drużyny. Wśród panów niezmiennie najlepszy był Dawid Białecki – m-ce 24,  pozostali wspinacze UMK Toruń równie dobrze radzili sobie z trudnościami na drogach.

WSPINANIE NA CZAS

Trzeci dzień, to „bieg” po trofea. Zawodnicy muszą pokonać dwie drogi w jak najkrótszym czasie.

W gronie finalistek -  niech się nikt nie zdziwi jest Katarzyna Ekwińska ! Kasia ostatecznie w czasówkach zdobyła srebrny medal w typach uczelni.

Reszta ekipy, zmęczona po trzech dniach wspinaczkowych zmagań, nieco wolniej pokonywała trasy, cały czas zdobywając punkty dla całej drużyny UMK Toruń.

Podsumowując, Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej, to bardzo udany występ indywidualny Katarzyny Ekwińskiej, ale także całego zespołu !!!

Drużyna naszych cudownych wspinających się kobiet  UMK Toruń wygrała klasyfikację w Uniwersytetach, zaś w klasyfikacji generalnej AMP zdobyła brązowy medal Akademickich Mistrzostw Polski  !!!!!!!!!!!!!!

Gratulujemy wszystkich sukcesów. Liczymy, iż z roku na rok, w ślady Kasi Ekwińskiej pójdzie coraz więcej wspinaczy, zaś samej Kasi Ekwińskiej życzymy powołania na Igrzyska Olimpijskie, albowiem wspinanie dołącza do grona konkurencji olimpijskich. Opiekunką sekcji jest mgr Izabela Pawłowska.