e-mail: azs@umk.pl :: tel. 56 611-45-81 :: tel./fax: 56 654-28-80
AKADEMICKI ZWIĄZEK SPORTOWY
UNIWERSYTETU MIKOŁAJA KOPERNIKA
W TORUNIU

EKS Szczypiorniak Handball Cup 2013

Piłkarze ręczni AZS UMK zakończyli sezon ligowy, jednak emocjom związanym z piłką ręczną nie było końca. W miniony weekend Akademicy pojechali na EKS Szczypiorniak Handball Cup 2013 i przyznać trzeba, że z Ełku wrócili w bardzo dobrych nastrojach. Po wygraniu spotkań grupowych w finale zmierzyli się z Orlen Wisłą II Płock. W nim lepsi okazali się „Nafciarze”, natomiast torunianom przypadł puchar za drugie miejsce. Na dodatek nagrodę dla najlepszego zawodnika turnieju otrzymał rozgrywający Akademików, Paweł Laszkiewicz.
W turnieju uczestniczyło sześć drużyn podzielonych na dwie grupy. Do grupy pierwszej zostały wylosowane drużyny: SMS Bartoszyce, Czarni Olecko, Orlen Wisła II Płock. W grupie drugiej zmagali się: Skorpion Rudka, AZS UMK Toruń oraz gospodarze.
Turniej otworzyło spotkanie drużyn SMS Bartoszyce i Czarnych Olecko. Drużyna z Olecka w pierwszej połowie radziła sobie dobrze. Po 20 minutach wygrywała 6:4. Jednak druga połowa należała do drużyny z Bartoszyc, świetnie dysponowany bramkarz, pozwolił SMS-owi odrobić straty, a skuteczne rzuty zawodników umożliwiły zwycięstwo 12:14 drużynie z Bartoszyc.
Następnie zmierzyli się rywale grupowi gospodarzy – AZS UMK Toruń oraz Skorpion Rudka. Zawodnicy z Rudki grali szybko, dużo kontrataków, w ataku pozycyjnym bardzo minimalistycznie - jedno, dwa podania i rzut. W pierwszej połowie taktyka ta nie zdawała egzaminu. Świetna gra w obronie Akademików i dobra dyspozycja bramkarza doprowadziła do prowadzenia 5:0 po pięciu minutach gry. Jednak z upływem minut skuteczność rzutów zawodników z Rudki wzrosła i powoli doganiali drużynę z Torunia. Przewaga zdobyta w pierwszych minutach spotkania pozwoliła drużynie AZS UMK zwyciężyć 25:21
W kolejnym spotkaniu zmierzyli się zawodnicy SMS-u Bartoszyce i Orlen Wisły II Płock. Markowy rywal SMS-u zrobił na zawodnikach piorunujące wrażenie, którzy nie mogli złapać rytmu, a w obronie byli zupełnie bezradni. Po kilku pierwszych minutach Wisła prowadziła 9:0, po dziesięciu minutach SMS przełamał się i rzucił pierwszą bramkę. Drużyna z Płocka pokazała już w pierwszym spotkaniu, że nie ma dla niej konkurencji, wygrywając 31:14.
Czwarte spotkanie turnieju rozegrali gospodarze oraz Skorpion Rudka. Ełczanie przeanalizowali wcześniejsze spotkanie zawodników Rudki, przygotowali taktykę. To, co widzi się z boku, wydaje się takie proste. Pierwsza połowa ujawniła niedociągnięcia w ełckiej obronie. Zawodnicy Skorpiona rzucali skutecznie, stwarzając wiele problemów ełckiemu bramkarzowi. Z upływem minut gospodarze zdobywali przewagę, kończąc spotkanie zwycięsko 24:21
Kolejne spotkanie rozegrali zawodnicy Orlen Wisła II Płock i Czarni Olecko. Drużyna z Olecka pomimo zdobyciu bramki w pierwszych minutach nie była w stanie podjąć rywalizacji i przegrała 11:28. Zwycięstwo płocczan otworzyło im drogę do gry o pierwsze miejsce w turnieju.
Ostatnią rywalizacją w grupach było spotkanie EKS "Szczypiorniak" oraz AZS UMK Toruń. Ełczanie bardzo chcieli zagrać w finale, jednak strata bramek w pierwszych minutach nie pozwoliła na zbliżenie się do Akademików na mniej niż trzy bramki. Spotkanie zakończyło się przegraną ełczan 19:23. Wynik ten zakwalifikował gospodarzy do gry o 3 miejsce, natomiast torunian do walki o końcowe zwycięstwo.
W finale AZS UMK musiał uznać wyższość drugiej drużyny wicemistrzów Polski, jednak skazywani na porażkę Akademicy nie poddali się już na starcie i dzielnie walczyli z „Nafciarzami”. Dzięki dobrej dyspozycji całej drużyny torunianie wrócili do domu z pucharem za drugie miejsce. Dołożyli więc kolejny, obok awansu do drugiej ligi, sukces w tym sezonie.
Zmagania grupowe wyłoniły drużyny grające o 5, 3 oraz 1 miejsce. Wyniki były następujące:
Klasyfikacja końcowa:
I miejsce - Puchar Prezesów Dom Ełcki Morusiewicz i Ter-Bud Ryszard Górski trafił do Orlen Wisły II Płock