e-mail: azs@umk.pl :: tel. 56 611-45-81 :: tel./fax: 56 654-28-80
AKADEMICKI ZWIĄZEK SPORTOWY
UNIWERSYTETU MIKOŁAJA KOPERNIKA
W TORUNIU

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA POLSKI(12.04.18)

W miniony weekend, 05-08.04.2018 odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej.

Impreza zgromadziła 201 zawodników i 140 zawodniczek z 44 uczelni w Polsce.

Wzorem poprzednich lat w BLOKatowice rozegrana została I konkurencja- bouldering, zaś w Sosnowcu w Poziom 450 przygotowano pozostałe dwie konkurencje, a mianowicie wspinanie na trudność i wspinanie na czas.

Ekipę wspinaczy UMK Toruń na Górnym Śląsku reprezentowali, pod opieką mgr Izabeli Pawłowskiej, studenci:

Paulina Bartczak, Katarzyna Dragan, Katarzyna Ekwińska, Alicja Liczkowska, Lidia Matuszewska, Katarzyna Rezulak oraz Dawid Białecki, Maciej Ćwierzona, Paweł Podlas, Jędrzej Szwejkowski i Jakub Wietrzychowski.

BOULDERING

W BLOKatowice należało zmierzyć się z 12 problemami, zdobywając bonusy i topy, aby znaleźć się w finale. Ze wszystkimi baldami uporała się jedynie nasza reprezentantka Katarzyna Ekwińska, która pewnie zwyciężyła wśród kobiet. W finale znakomicie poradziła sobie ze wszystkimi trzema przejściami, zapewniając sobie złoty medal AMP w klasyfikacji generalnej oraz w typach uczelni -Uniwersytety.

Katarzyna Dragan uplasowała się na miejscu 38, równie dobrze wypadły pozostałe panie,  zdobywając  swoje topy i bonusy. Wśród panów najlepszy w ekipie UMK Toruń był Dawid Białecki, gromadząc na koncie 7 topów i 8 bonusów, za nim Maciej Ćwierzona 6 topów i 7 bonusów.

WSPINACZKA NA TRUDNOŚĆ

Eliminacje w konkurencji na trudność odbywały się na dwóch drogach – łatwej i trudnej, osobno dla kobiet i mężczyzn. W finale po raz drugi znalazła się Katarzyna Ekwińska, która pokonała wszystkie pretendentki do medali. W finale okazała się bezkonkurencyjna! Kolejny raz wspięła się na najwyższy stopień podium. Do kolekcji dorzuciła następne dwa złote medale- w klasyfikacji generalnej i typach uczelni.

Katarzyna Dragan po dwóch drogach eliminacyjnych uzyskała m-ce 35, pozostałe zawodniczki pokonywały drogi zdobywając cenne punkty dla drużyny. Wśród panów niezmiennie najlepszy był Dawid Białecki – m-ce 24,  pozostali wspinacze UMK Toruń równie dobrze radzili sobie z trudnościami na drogach.

WSPINANIE NA CZAS

Trzeci dzień, to „bieg” po trofea. Zawodnicy muszą pokonać dwie drogi w jak najkrótszym czasie.

W gronie finalistek -  niech się nikt nie zdziwi jest Katarzyna Ekwińska ! Kasia ostatecznie w czasówkach zdobyła srebrny medal w typach uczelni.

Reszta ekipy, zmęczona po trzech dniach wspinaczkowych zmagań, nieco wolniej pokonywała trasy, cały czas zdobywając punkty dla całej drużyny UMK Toruń.

Podsumowując, Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej, to bardzo udany występ indywidualny Katarzyny Ekwińskiej, ale także całego zespołu !!!

Drużyna naszych cudownych wspinających się kobiet  UMK Toruń wygrała klasyfikację w Uniwersytetach, zaś w klasyfikacji generalnej AMP zdobyła brązowy medal Akademickich Mistrzostw Polski  !!!!!!!!!!!!!!

Gratulujemy wszystkich sukcesów. Liczymy, iż z roku na rok, w ślady Kasi Ekwińskiej pójdzie coraz więcej wspinaczy, zaś samej Kasi Ekwińskiej życzymy powołania na Igrzyska Olimpijskie, albowiem wspinanie dołącza do grona konkurencji olimpijskich. Opiekunką sekcji jest mgr Izabela Pawłowska.

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA POLSKI(12.04.16)
Wspięli się po sześć medali AMP!
W dniach 9-10 kwietnia 2016 roku w Sosnowcu, reprezentanci blisko 50 uczelni wyższych z całej Polski wystartowali w kolejnych Akademickich Mistrzostwach Polski we Wspinaczce Sportowej. Dla wielu studentów był to kolejny start w AMP, a dla niektórych ich debiut w imprezie tej rangi. Zawody odbyły się po raz kolejny na obiekcie Poziom 450. W tym roku akademicka rywalizacja we wspinaczce sportowej została uzupełniona o zmagania w bulderingu. Uczestnicy oprócz startów w AMP, w konkurencji na „trudność” i na „czas” , mogli powalczyć o Puchar Zarządu Głównego AZS w Bulderingu. Do rywalizacji przystąpili także studenci Uniwersytetu Mikołaja w Toruniu, w składzie: Ekwińska Katarzyna, Sobańska Maria, Szulc Sylwia oraz Antonowicz Michał, Białecki Dawid, Charytoniuk Milan, Ćwierzona Maciej, Podlas Paweł. Wszyscy zawodnicy, którzy na co dzień trenują na ścianie UCS UMK Toruń, bądź pod okiem trenerów w Centrum Wspinaczkowym Gato, świetnie spisali się w sportowej rywalizacji, zdobywając wysokie wyniki oraz kolejne doświadczenia.
W konkurencji na „trudność”, wśród kobiet Kasia Ekwińska stanęła na drugim miejscu podium, zdobywając tytuł Wice Mistrzyni Akademickich Mistrzostw Polski, a tym samym złoty medal w kategorii Uniwersytetów. Marysia Sobańska w tej samej konkurencji w kategorii Uniwersytetów uplasowała się tuż za podium, na miejscu 4. Wśród mężczyzn trudne drogi pokonał najlepiej Dawid Białecki, który powtórzył zeszłoroczny sukces i utrzymał brązowy medal AMP w Uniwersytetach.
Najszybszą zawodniczką w konkurencji na „czas” okazała się Kasia Ekwińska, która znalazła się w finałowej ósemce, uzyskując 7 pozycję, ale jednocześnie zdobywając złoty medal w typach Uniwersytetów. W zmaganiach o Puchar AZS w Bulderingu, najlepiej spisała się Marysia Sobańska, sięgając po 3 miejsce i brązowy medal tej konkurencji.
Należy wspomnieć o wysokich wynikach pozostałych uczestników naszej uczelni, bez których nie osiągnęlibyśmy wspaniałych sukcesów drużynowych. Cały wspinaczkowy team UMK Toruń, dzięki swoim sportowym staraniom uplasował się w klasyfikacji drużynowej kobiet na 2. miejscu, zaś drużyna męska stanęła na miejscu 4. Opiekunką sekcji jest mgr Izabela Pawłowska.
Gratulujemy i życzymy wszystkim dalszych sukcesów !!!

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA POLSKI(19.04.15)
Organizacja Sportowa AZS Katowice, w dniach 17-19.04.2015r zaprosiła najlepszych wspinaczy na Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej do Sosnowca.
W Centrum Wspinaczkowym „Sport Poziom 450” spotkało się ok. 300 wspinaczy szkół wyższych z całego kraju. „Sport Poziom 450”, to jedna z najnowocześniejszych ścian wspinaczkowych w Polsce, stworzona w poprzemysłowych pomieszczeniach dawnej kopalni „Sosnowiec”.
Jedynym reprezentantem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu był DAWID BIAŁECKI, student II roku geografii. Dawid wystartował , w konkurencji „na trudność” , podczas której pokonać musiał dwie drogi eliminacyjne- z  pierwszą uporał się w czasie 0:53,15, zaś z drugą w czasie 0:50,77, zdobywając łącznie 34,5 punktu. Start ten dał naszemu reprezentantowi 33 miejsce na 220 startujących mężczyzn, a tym samym Dawid zapewnił sobie brązowy medal Akademickich Mistrzostw Polski w Wspinaczce Sportowej w typach uczelni- Uniwersytety.
Serdecznie gratulujemy!!!!! Wszystkich ciekawych zapraszamy do obejrzenia krótkich filmów z dróg eliminacyjnych Dawida.
Opiekunem sekcji Wspinaczki Sportowej UMK Toruń jest
mgr Izabela Pawłowska.

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA POLSKI(11.04.14)
W piątek 4.04. ekipa reprezentująca UMK w składzie: Paulina Pytlak, Ilona Szumańska, Aleksandra Zagubień,  Łukasz Kluczewski oraz nasz wspaniały kierownik– absolwent Jakub Januszewski, jak widać zdominowana przez płeć piękną wystartowała w niekrótką podróż do Lublina. Celem były Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej, które odbywały się na ścianie wspinaczkowej Uniwersytety Przyrodniczego w Lublinie. Dojechać udało się bezpiecznie i mało tego, nawet na czas. Zacznę od kwestii socjale ;) Organizatorzy sprawili się bardzo dobrze zapewniając nocleg na naprawdę wysokim poziomie. Nasza ekipa zawitała na 2 dni do hotelu Campanile w Lublinie. Większą część czasu jednak, jak wiadomo spędziliśmy poza murami tego miłego miejsca.
Przechodząc do rywalizacji sportowej warto powiedzieć, że konkurencja w tym roku była wysokim poziomie. W sobotę, czyli pierwszego dnia miała miejsce rywalizacja w dyscyplinie „na trudność”. W eliminacjach do pokonania były dwie drogi: łatwa i trudna. Różne dla kobiet i mężczyzn. Pierwszą drogę kobiecą ukończyło 69 z 126 dziewczyn. Ilona, nasza reprezentantka, debiutująca na zawodach akademickich sprawnie poradziła sobie z techniczną trasą po małych chwytach. Podobnie pozostałe dwie zawodniczki: Paulina i Ola. Także Łukasz nie napotkał problemów na łatwiejszej drodze męskiej. Zabawa zaczęła się przy drodze trudniejszej, o której wiadomo było, że wyłoni finalistów. W tym miejscu ukłon w stronę routesetterów (układaczy dróg, jakby ktoś miał wątpliwości). Drogi byłby naprawdę ładne i urozmaicone. Zarówno w kobiecej, jak i męskiej, zgodnie z regulaminem zawodów trudności rosły w miarę ich pokonywania. Jednak trzeba było zachować zimną krew od samego początku, ponieważ drogi wymagały czujności. Ilonie niestety zabrakło trochę szczęścia i doświadczenia, ponieważ odpadła od ściany w pierwszej dość siłowej sekwencji. Mimo to debiut zdecydowanie udany i motywacja do treningu z pewnością co najmniej podtrzymana. Paulina mimo niedawnej kontuzji i zdecydowanie ograniczonym treningu w ostatnim czasie wykazała się psychiką sportowca, z pewnością wyniesioną w niemałych ilościach z wieloletnich startów w mistrzostwach Polski w pływaniu. Potwierdziła swoją sławę i w bardzo ładnym stylu zawalczyła, ostatecznie plasując się na 20 pozycji. Oli udało się nie popełnić błędu i wykorzystując swoje atuty – czyli dobry rest, doszła do ok. ¾ drogi, co dało jej miejsce w finale. Dodać należy, że droga nie została ukończona przez żadną z startujących zawodniczek. Jeśli chodzi o Łukasza to jego start na drodze trudnej był udany, dał mu ostatecznie 42 pozycję pośród 185 mężczyzn i chłopców ;). Zwłaszcza zważając na fakt, że Łukasz z liną wspinał się dość odległy czas temu. Jak sam powiedział: „Błędu nie popełniłem, szedłem, aż mnie odcięło”. Co tu więcej komentować. Aby nie przedłużać. Wieczorem miały miejsce finały, które odbyły się w ciekawej oprawie artystycznej, w ciemnościach, zawodnicy i droga oświetlani byli punktowo, za pomocą reflektorów. Drogi ładne, choć męska zdecydowanie przewyższała urodą i widowiskowością tą kobiecą. Brakowało tylko komentatora zawodów, który uświetniłby tą imprezę. Ola zajęła ostatecznie 8, niestety ostatnie miejsce w finale. Niestety niefortunnie ześlizgnęła się z obłego chwytu w ¾ drogi, także zawalczyć o podium nie miała szans, mimo, że znów żadna z dziewczyn drogi nie ukończyła. Także niedosyt pozostał. Rywalizację wygrała Gosia Rudzińska z UMSC w Lublinie i Jędrzej Kowal z PWr Wrocław. Potem miała miejsce impreza integracyjna, na która niestety nie zostaliśmy wpuszczeni ze względu na dresscode. Niestety żaden z Panów nie wpadł na pomysł zabierania na zawody wspinaczkowe lakierków. Zintegrowaliśmy się zatem we własnym gronie. Nazajutrz miały miejsce czasówki. Toruń tradycji czasówkowych nie posiada i nie jest zdecydowanie wiodącą ekipą jeśli chodzi o tą konkurencję, dlatego rozpisywać się nie będę. Dziewczyny zajęły pozycje: Ola – 21, Ilona – 53, a Paulina – 95, Łukasz w tej konkurencji nie wystartował. Zainteresowanych odsyłam do filmików na YouTube, bo jest to najbardziej widowiskowa konkurencja wspinaczkowa. Podsumowując ostatecznie w klasyfikacji generalnej kobiet UMK zajął 9 miejsce, w typie Uniwersytety 5 miejsce, natomiast Ola indywidualnie w Uniwersytetach była 4. To by było na tyle, jeśli chodzi o nasz wyjazd do pięknego miasta Lublin. Jesteśmy pod wrażeniem ich obiektu rekreacyjnego-sportowego. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy reprezentować nasza Uczelnię.

AKADEMICKIE MISTRZOSTWA POLSKI (10.05.11)
W dniach 18-20 marca 2011 roku w katowickim Centrum Wspinaczkowym „Transformator”  zostały rozegrane Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej. Frekwencja na  zawodach ponownie była bardzo wysoka. W rywalizacji wzięło udział 316 zawodników (115 kobiet oraz 201 mężczyzn), którzy weszli w skład 42 drużyn męskich oraz 39 drużyn damskich, reprezentujących swoje uczelnie. Podczas dwóch dni zawodów zostały rozegrane dwie konkurencje wspinaczkowe. W sobotę wszyscy zmierzyli się z drogami w konkurencji „Trudność”. Od godziny 8:30 zaczęły się starty pierwszych zawodników w eliminacjach, w których każdy miał do pokonania dwie drogi (łatwa oraz trudną), a suma punktów przyznanych przez sędziów za ilość wykonanych przechwytów (czyli ten komu udało się wspiąć najwyżej zdobył najwięcej punktów) decydowała o kolejności w klasyfikacji oraz awansie do finału.  Finał konkurencji na trudność kobiet wygrała Agata Modrzejewska, studentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, srebro wywalczyła Monika Piasecka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, natomiast brąz Sylwia Buczek z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Druga z naszych zawodniczek - Aleksandra Zagubień niestety nie awansowała do finału, zajmując ostatecznie wysoką 11 pozycję.
W niedzielę zostały rozegrane zawody we wspinaniu "na czas". Podobnie jak dzień wcześniej, każdy miał do pokonania dwie specjalnie przygotowane drogi, ale tym razem nie liczył się najwyżej osiągnięty punkt, a czasy w jakich zostały one przebiegnięte. Suma czasów z obu dróg decydowała o kolejności w klasyfikacji i rozstawieniu drabinek finałowych. Również w tej konkurencji, do ośmioosobowego finału udało się awansować Agacie Modrzejewskiej, która ostatecznie zajęła w nim 5 miejsce, a 3 wśród reprezentantek uniwersytetów. Po zawodach nadszedł czas na podsumowanie i dekorację najlepszych zawodniczek i zawodników. Zwyciężczyniami w klasyfikacji drużynowej mistrzostw zostały zawodniczki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz zawodnicy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Reprezentantki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, z dwoma złotymi medalami zdobytymi przez Agatę Modrzejewską (w konkurencji "na trudność" w klasyfikacji generalnej oraz w konkurencji "na trudność" w uniwersytetach) i jednym brązowym (w konkurencji "na czas" w uniwersytetach), zajęły 3 miejsce wśród zawodniczek wszystkich uniwersytetów.

Sponsorzy

Copyright © 2009 - 2019 Akademicki Związek Sportowy